Regulátoři EU virtuální měnu BitCoin dosud neuznali

Ještě před jedním nebo dvěma roky leckdo předpovídal virtuální měně Bitcoin rychlý konec, ale jak se zdá, pravý opak je pravdou.

Regulátoři EU virtuální měnu BitCoin dosud neuznali


V tomto týdnu upoutala pozornost informace, že Bitcoin-Central, směnárna, která se specializuje na virtuální hotovost, získala právo operovat jako banka. Tato směnárna je jednou z mnoha, které mění bitcoiny –měnu generovanou a existující pouze v počítači – za měny existující v reálném světě.

Podle evropského práva by to znamenalo, že Bitcoin-Central se stává provozovatelem platebních služeb (PSP – Payment Services Provider), který má mezinárodní bankovní ID, stejně jako například PayPal či WorldPay. A každé uznané PSP má právo vydávat vlastní debetní platební karty a provádět v reálném čase finanční transfery s ostatními bankami.

Bitcoin (BTC) je decentralizovaná digitální měna, nemá žádného centrálního vydavatele. Místo toho zajišťuje transakce a verifikace v síti klientů peer-to-peer. Virtuální měna Bitcoin vznikla v roce 2009 a odhaduje se, že v oběhu je 10,5 milionů bitcoinů. Celkový počet je kontrolován algoritmicky (nové bitcoiny jsou formálně uvolněny do oběhu podle množství výpočetního výkonu, kteří uživatelé spotřebovali na určité obtížné výpočetní úlohy, a do roku 2140 by měl dosáhnout pevného stropu 21 milionů).

Současná směnná hodnota je 13 dolarů (270 korun), ta maximální byla přibližně dvojnásobná v létě minulého roku. V současné době akceptuje měnu BitCoin přes 1 000 obchodníků a weby jako Wikileaks, Internet Archive nebo Free Software Foundation v ní přijímají dary na svůj provoz. Objevují se také startupy, které plánují nabízet off-line platební karty, které by umožňovaly platit či mít kredit v bitcoinech.

Mezi uživateli převládají nadšenci pro nové technologie, ale anonymita a bezpečnost transakcí začíná vést ke kontroverznímu přílivu některých kriminálních skupin, například nabízejících nástroje ke zneužití nově objevených slabin (zero-day). Tento fakt, stejně jako obtížná zdanitelnost obchodů ve virtuálních měnách, poutá pozornost většiny států a jakékoli kroky v oficiální podpoře této měny jsou vzácné a překvapivé.

Vzhledem k tomu, že došlo k řadě desinterpretací, vydala Bitcoin-Central 8. prosince následující upřesnění. „Paymium, společnost stojící za Bitcoin-Central, uzavřela partnerství se společností Aqoba, která je registrovaným PSP a jehož finanční infrastruktura je postavena na službách banky Crédit Mutuel Arkéa. Paymium pracuje se společností Aqoba jako prostředník umožňující jednotlivcům i korporacím výměnu měny Bitcoin a může takto legálně operovat v rámci evropského regulačníhotrhu. Nicméně Paymium není bankou ani PSP a nehodlá na tom nic měnit.“

Úvodní foto: © auryndrikson - Fotolia.com


Komentáře