Steve Ballmer se chystá odejít, jak se mu vedlo?

Současný šéf Microsoftu v pátek šokoval trhy, když oznámil, že do roka rezignuje na svůj post. Jaké bylo jeho 13 let dlouhé působení v čele softwarového gigantu?

Steve Ballmer se chystá odejít, jak se mu vedlo?


Steve Ballmer se vedení Microsoftu ujal v roce 2000, kdy na místě generálního ředitele společnosti nahradil jejího spoluzakladatele a jednoho z největších vizionářů Billa Gatese. Není asi třeba zdůrazňovat, že navázat na práci někoho takového rozhodně pro Ballmera nebylo jednoduché.

Během svého působení se Ballmer musel například potýkat s rostoucí konkurencí v podobě Applu. Když počátkem nového tisíciletí nastupoval do funkce, asi netušil, že ho ve snech bude strašit nějaký iPhone nebo iPad. Na Ballmerově éře lze zkrátka najít mnoho plusů i mínusů. Zde je výběr těch nejdůležitějších.

Začněme tou pro Ballmera lichotivější stránkou.

Windows XP
Tato verze desktopového operačního systému byla na trh uvedena v roce 2001 a v období největší popularity běžela až na 80 % všech počítačů. O její oblíbenosti svědčí i to, že většina firem odmítla provést upgrade na zpackaný systém Windows Vista, a místo toho zůstala u osvědčené platformy. Nyní, 12 let po svém uvedení, stále běží na 39 % všech desktopových zařízení.

Xbox
Herní konzole uvedená na trh v roce 2001 se společně s jejím nástupcem Xbox 360 prodalo přes 100 miliónů. Některé známé tituly jako Halo nebo Gears of War jsou dokonce dostupné pouze pro tuto platformu. Popularita Xboxu ještě narostla po uvedení systému Kinect a spuštění herní sítě Xbox Live, která má nyní přes 46 miliónů členů po celém světě.

Bing
Ballmerovi se podařilo vytvořit vlastní vyhledávací službu, kterou svou kvalitou může směle konkurovat stálici v podobě Googlu. V dohledné době asi Bing neohrozí jeho dominantní pozici, ale přesto je mu důstojným soupeřem. Populární je zejména v USA, kde jej používá kolem 18 % všech uživatelů.

Windows Phone 7 (a 7.5)
Microsoft od základů přestavěl svou mobilní platformu – přidal intuitivní rozhraní, sociální sítě a podporu HD obrazovky. Pro společnost, která dlouhé roky sázela na jistotu, šlo o radikální změnu.

Najdou se však i věci, které se Ballmerovi příliš nepovedly.

Internet Explorer 6
Za tento prohlížeč byl Microsoft silně kritizován. Důvodem bylo velké množství bezpečnostní chyb, stejně jako chybějící podpora moderních standardů.

Zune
Konkurenční útok na hudební přehrávače iPod od Applu se Microsoftu vůbec nepovedl. V roce 2009 činil tržní podíl přehrávače Zune pouhá 2 %. Jeho popularitě příliš nepomohlo ani hromadné zamrznutí přístrojů v prosinci 2008. V roce 2011 Zune nadobro zmizel z trhu.

Vista
Jak již bylo zmíněno, Windows Vista jsou pravděpodobně nejméně oblíbeným operačním systémem od Microsoftu v celé historii. Windows XP by si rozhodně zasloužily důstojnějšího nástupce. Pořizovací cena, pomalost, omezující licenční podmínky. To vše a mnoho dalšího předurčilo Windows Vista k fatálnímu neúspěchu.

Tablety Surface
Další marný pokus Microsoftu konkurovat Applu. Třebaže nejde o špatné zařízení, Microsoft s vlastním tabletem přišel příliš pozdě – více než dva roky od uvedení prvního iPadu.

Úvodní foto: © IDGNS Boston


Komentáře