Možná ani nevybíráte počítač pro každodenní použití, protože potřebujete takový, který se stane vaším společníkem v pracovním životě. Takový, který vás nezklame při klasické kancelářské práci ani videokonferenci s kolegy. Jak vybrat ten pravý?
Počítač může mít několik podob
Asi každý z nás se setkal se stolním počítačem, který zabíral docela dost místa. I to mohl být jeden z důvodů, proč jste si ho dosud domů nepořídili.
Stolní počítače neboli desktopy dneska moc nelákají, je ale fér jim přiznat, že mají příznivou cenu, jsou docela komfortní a výměnou několika málo komponentů dokážete výrazně zvýšit jejich výkon. Na jejich přenášení z místa na místo ale musíte zapomenout. Kdo si pořídí desktop, ten musí počítat s tím, že na stole prostě zabere nějaké to místo a povedou k němu kabely.
Notebooky lákají o něco víc, přeci jen se snadno přenáší z místa na místo, během pár vteřin ho sbalíte do tašky, nepotřebujete nutně žádné další periferie jako klávesnici a myš. Potěší i menší spotřebou a uživatelským komfortem, na druhou stranu je náchylnější na přehřívání a zanášení prachem.
Jak vybrat ten pravý počítač?
Bez počítače se dnes v běžném životě obejde jen málokdo, ačkoli výjimky se samozřejmě najdou. Své využití má jak v domácnosti, tak v pracovním prostředí. Vývoj na poli výpočetní techniky jde ale dopředu mílovými kroky, tak je na místě počítače pravidelně obměňovat. Na čem při výběru opravdu záleží?
Notebook nebo stolní počítač?
První volbou, která na vás čeká, je výběr mezi notebookem a stolním počítačem. Dobře si to promyslete, vezměte v potaz způsob i místo použití.
Víte, že když se rozhodnete pro stolní počítač, můžete vybírat mezi klasickým desktopem, jak ho všichni známe, tak i mezi moderním mini PC (miniaturní desktop) a All-in-one? Ten vypadá jako větší monitor, jsou v něm ale integrované všechny počítačové komponenty.
K čemu počítač plánujete používat?
Potřebujete počítač do domácnosti nebo kanceláře? Pracujete s grafikou či videem? Nebo na něm chcete hrát moderní počítačové hry? Na trhu najdete klasický počítač pro domácnost, kancelářské počítače, profesionální počítače a herní počítače.
Zamyslete se i nad potřebnými parametry
- Výkon počítače určuje procesor a jeho výkon, který se udává v GHz. Čím vyšší výkon bude, tím rychlejší počítač je.
- Důležitá je i velikost operační paměti RAM, kam se ukládají dočasné soubory a procesy běžících aplikací. Čím je RAM větší, tím víc procesů zvládne. Minimem jsou 4 GB, standardem pro náročnější programy 8 GB. Profi počítače nebo ty herní potřebují aspoň 16 GB.
-
Jako úložiště pro data slouží pevný disk, nepodceňujte tak ani jeho velikost. Standardem je 500 GB, nejčastěji ale narazíte na 1 TB.
-
Zvolte si i operační systém. Nejběžnější je Microsoft Windows nebo Mac OS u počítačů Apple.
-
O výpočty u grafických operací se stará grafická karta. Nejčastěji bývá integrovaná, kdo ale potřebuje vyšší grafický výkon, ten by měl sáhnout po dedikované kartě jako nezávislé jednotce.
Co dalšího ve výbavě možná oceníte?
Mnozí z nás si potrpí na webkameru, CD nebo DVD mechaniku, případně Blu-ray. Podcenit nelze ani konektivitu počítače. Důležitý je hlavně počet USB konektorů, někdo se neobejde bez VGA konektoru, který postupně vytlačuje HDMI nebo DisplayPort. Pro používání bezdrátových zařízení budete zase potřebovat WiFi a Bluetooth.