Řeč je o kompaktních noteboocích, neboli netboocích, jejichž boom překazil podobně mobilní gadget – tablet. Toto velice podobné zařízení ovšem mety 135 milionů prodaných kusů dosáhlo, navíc o rok dříve, něž se předpokládalo u netbooků. Jak si stojí v přímém srovnání, v čem netbooky překonávají tablety a kdy zvažovat koupi jednoho či druhého?
Rezignace na původní podstatu
Proč netbooky při své prvotní expanzi lákaly tolik kupců? Argumentů se našlo hned několik – skladnost, váha, dlouhá výdrž baterie a nízká cena. Zatímco v prvním kvartálu roku 2009 zaznamenaly prodeje mini počítačů meziroční nárůst o 556 %, o dvě čtvrtletí později ve srovnání s rokem předchozím klesly o 26 %. Netbooky tloustly, zdražovaly a mnohdy se u nich krátil čas, po který vydržely bez nabíječky. Dá se říct, že v tom roce se odsoudily k záhubě a to ještě svět nevěděl, že za chvíli bude toužit po tabletech.
iPad a ti druzí
V roce 2010, konkrétně 27. ledna se v sanfranciském Yerba Buena Center of Arts odehrává velkolepé představení. V hlavních rolích účinkuje CEO Apple Steve Jobs a nový gadget, který v Cupertinu pojmenovali iPad. Už před uvedením si mnozí ťukali na čelo a nechápali, k čemu může sloužit „větší iPhone, ze kterého ani nelze volat“. Lidé si zkrátka zvykli konzumovat mediální obsah skrze počítače a málokdo odhadoval, že by se tento trend mohl radikálně proměnit
Kdyby se jednalo o zcela zcestnou myšlenku, nejspíš by do tohoto segmentu nezabrousily ostatní značky, včetně netbookových magnátů Aceru, Asusu a kupříkladu i Hewlett-Packard. Produkce tabletů a posléze i ultrabooků pomalu odsouvá netbooky do minulosti.
Nepište na sklo!
Kdyby bookmakeři vypisovali sázky, jestli letošní rok bude spíše ve znamení tabletů nebo netbooků, v prvním případě by byl kurz cirka 1:1. K nějaké zásadní reinkarnaci malých notebooků na 99 % nedojde, což ale neznamená, že tato zařízení jsou apriori špatná.
Například žádný z běžných tabletů v cenové relaci netbooků (vyjma Surface od Microsoftu) nedokázal adaptovat kancelářský balíček Office natolik, aby se dal označit za plnohodnotný. Vlastně co se týče „psacích“ dispozic, mnoho lidí raději upřednostní desetipalcový mini notebook s klávesnicí před desetipalcovým kapacitním displejem. Protože, jak tvrdí výrobce doplňků k iPadu společnost Adonit, „glass is not for typing“.
Tomu se snaží přizpůsobit jak výrobci příslušenství, tak i firmy které tablety přímo vyrábí. Ovšem dokoupit si například klávesnici k iPadu rozhodně není levná záležitost – u low endů si sice vystačíte se sedmi sty korunami, sofistikovanější nástroje ovšem stojí několik tisíc. Další variantou, přímo z dílny firem vyrábějících tablety, nalezneme v tzv. hybridech. Vypadají jako laptop, ale obrazovku můžete vyjmout a používat jako plnohodnotný tablet.
Asi by bylo bláhové tvrdit, že malé notebooky vystrnadí tablety z dnešního křemíkového světa. Zároveň by byla škoda házet netbooky za každou cenu přes palubu. K leckomu si ještě cestu najdou. Nechť jim tito lidé zpříjemní pravděpodobně poslední rok života….