Rychle a levně v cloudu aneb ve vlastním nebi

Moderní trend cloud computingu nabízí efektivní způsob, jak ušetřit náklady na IT.
13. 4. 2011

Sdílet

Realita místo mraků

Počítačové nebe. Tak termín cloud computing s oblibou zlidšťuje Tomáš Koška, který má na starost online služby v Microsoftu. Slovní hříčkou přitom naznačuje, že cloud computing není nutné vnímat pouze jako cizí a tajemný výraz. Nasazení počítačového cloudu totiž ve své podstatě znamená outsourcing IT za využití nových technologií, které zvyšují efektivitu vložených prostředků.

A protože se firemní zákazník nemusí zabývat technickými detaily a pouze využívá služby, které jsou dostupné v předem stanovené kvalitě, může se firma opravdu cítit pohodlně, jako na obláčku. Nebo jako obyčejný uživatel Hotmailu, což je klasický příklad cloudové služby pro spotřebitele. Uživatel Hotmailu nepotřebuje vědět, v jakém datovém centru je jeho e-mail uložený a jaký operační systém datové centrum používá. Zajímá ho jen to, že se k e-mailům dostane na dovolené u moře nebo třeba z podhůří Himálaje.

Spočítejte si to sami

Díky efektivnímu využívání dostupné infrastruktury a flexibilitě systému dosahují sami provozovatelé cloudových služeb úspor v řádech desítek procent oproti provozu standardního IT. To se projevuje v cenách nabízených služeb pro zákazníky. A protože si zákazníci platí za přístup ke službám, mají další výhodu. Mohou si předem spočítat náklady. Orientační výpočet je možné získat téměř okamžitě například na stránkách společnosti Microsoft, které fungují na internetové platformě Windows Azure.

Stejně tak si můžete téměř okamžitě vyzkoušet, jak cloud funguje. Je třeba mít bezplatný účet Windows Live, pro jehož založení stačí například platný e-mail Hotmail. I díky této možnosti vyzkoušet si novou technologii získal Microsoft pro Windows Azure za jediný rok 20 000 podnikových zákazníků. A nejen kvůli úsporám, větší důraz firmy kladou na zvýšení efektivity práce díky bezpečnému přístupu k aplikacím a datům v cloudu z mobilních zařízení.

 

Rychle a levně v cloudu

 

Office 365 za rohem

Cloud computing dokáže ušetřit prostředky nejen velkým firmám, ale i malým podnikům. Ukazuje to cenová struktura nového produktu Office 365, který Microsoft představil v říjnu a který v příštím roce nahradí stávající nabídku hostovaného řešení Business Productivity Online Suite a rozšíří oblast služeb Microsoft Online Services. Firmy, které mají méně než 25 uživatelů, mohou v rámci Office 365 získat vlastní webovou stránku, přístup k Office Web Apps, firemní e-mail na Exchange Online, služby sdílení dat SharePoint Online a komunikační nástroje Lync Online za 130 Kč na měsíc a uživatele.

Stávající zákazníci Business Productivity Online Suite  z řad středních a velkých firem pak získají za stejnou cenu, přibližně 220 Kč na uživatele a měsíc, inovované verze SharePoint Online, Exchange Online a Lync Online včetně nových nástrojů pro správu uživatelských účtů a dat. Ve formě služby je možné získat v rámci Office 365 i klasické aplikace Microsoft Office, na které jste zvyklí.

Soukromé nebe

Cloud computing znamená přenesení firemních aplikací a dat do prostředí datových center. S tím je spojená častá obava o bezpečnost dat. Tato obava je zbytečná. Bezpečnost dat a jejich soukromí zaručuje smlouva o poskytování služeb, stejně jako špičkové technologie a pravidla provozu datových center. Přesto někteří zákazníci dávají přednost uchování části svých systémů ve vlastním prostředí. To však neznamená, že nemohou využívat výhody cloudu. Řešením je privátní cloud, který nabízí všechny výhody cloudu kromě jedné: Nutné jsou investice do softwarových řešení, které změní způsob, jakým servery a počítače fungují.

Privátní cloud mohou firmy nasadit díky souboru programů a služeb Microsoft Hyper-V Cloud. Privátní cloud může sloužit pro provoz kritických aplikací a také může využívat služeb veřejných cloudů – komerčně poskytovaných služeb, jako je pronájem datových úložišť nebo výpočetního výkonu.

Zjistěte více na www.microsoft.com/cze/cloud.