(PR článek)
Jednotliví provozovatelé svým zákazníkům poskytují možnost, jak podle adresy ověřit zda je internet dostupný. A někteří to dělají lépe, někteří hůře…
DSL – klasický formulář
Vysnili jste si internet přes klasickou telefonní linku? Jako zprostředkovatele si můžete vybrat kteréhokoliv z mobilních operátorů. Jak zjistíte, jaká je dostupnost internetu od nich zrovna ve vaší lokalitě?
Všichni využívají formulářů na svých webových stránkách, do kterých jen doplníte ulici, město a číslo popisné. Jako nástavbu vám nabízí i měření rychlosti internetu ve zvolené lokalitě. Dobře poslouží i server www.dsl.cz, který eviduje obecnou dostupnost linky v místě, nezávisle na tom, komu patří.
Kabelové sítě
Podobným způsobem funguje i web dostupnyinternet.cz, který mapuje infrastrukturu kabelové sítě UPC. Ve webovém rozhraní zadáte potřebné údaje a systém vám poví, jestli je vaše přání reálné, nebo nikoliv. Obrovským plusem je postupné dohledávání od obecnějšího zadání polohy ke konkrétnějšímu.
Na samostatných podstránkách pak naleznete kompletní seznam produktů UPC, internetový rychloměr a také blog s radami a tipy ohledně internetu.
3G – internet vzduchem
V tomto případě je každá rada drahá. Nezbývá než doporučit, abyste si přímo na místo, kde se hodláte připojovat, vydali fyzicky. Vlny ze základnových stanic (BTS) jsou nevyzpytatelné a neexistuje spolehlivější způsob, jak zjistit, jestli ladí s vámi nebo proti vám. Mapy pokrytí totiž nebývají úplně přesné (ani nemohou), navíc nedokáží zobrazit hluchá místa, která vznikají vzájemným rušením BTS nebo kvůli geografickým podmínkám.