10 let od útoku viru Melissa

Už 10 let uplynulo od chvíle, kdy svět zasáhla epidemie viru Melissa. Šlo o první virus, který se z infikovaného počítače dokázal sám rozesílat e-mailem pomocí adresáře MS Outlook.


Tento druh malwaru je nyní již na ústupu. Vrcholu zrřejmě tato metoda dosáhla kráce po Melisse při epidemii viru I Love You.

Vystopování autora viru Melissa se podařilo mj. díky expertům z laboratoří Avert Labs společnosti McAfee.  Dmitry Gryaznov, jeden z členů tohoto týmu, dosud mimochodem ve společnosti McAfee působí.

 

 

K vysledování původu viru Melissa byl použit nástroj Usenet Virus Patrol; virus byl totiž původně nasazen do sítě Usenet. Informace shromážděné nástrojem Virus Patrol umožnily odhalit a potrestat tvůrce viru, jímž byl tehdy 31letý programátor David L. Smith. V následujících dnech a týdnech nástroj Virus Patrol odhalil velké množství virů podobných Melisse, protože tento princip byl dalšími útočníky hromadně kopírován.

Jen v USA se odhaduje, že virus Melissa způsobil firmám škodu asi 80 milionů dolarů.

David L. Smith po svém zatčení spolupracoval s FBI a původně plánovaný desetiletý trest mu byl snížen na 20 měsíců a pokutu 5 000 dolarů.

 Komentáře