10 let viru Anna Kourniková - jedna z prvních hrozeb vytvořených pomocí útočné sady


Včera 11. 2. tomu bylo přesně 10 let, kdy se poprvé objevil legendární vir Anna Kourniková, který doslova zaplavil celý svět. Za úspěchem viru stála kromě obvyklé nepozornosti uživatelů pochopitelně i touha vidět nejnovější fotografii tenistky pokládané téměř za sexuální idol. Namísto obrázků krásky ovšem vir zneužil e-mailovou schránku a přístup ke kontaktům a sám poslal na každý kontakt zprávu.

Jak v této souvislosti upozornil Symantec, virus Anna Kourniková - nebo Vbs.SST@mm jak vir pojmenovala společnost Symantec - byl nejen působivý v rychlosti šíření, ale také je velmi důležitý z pohledu historie, protože byl jedním z prvních hrozeb vytvořených pomocí útočné sady a tím způsobil posun počítačové kriminality. Dnes již lze pořídit útočné sady relativně snadno a nevyžadují od počítačových zločinců hluboké technické znalosti.

Útočné sady jsou dnes prodávány on-line a inzerovány i prostřednictvím reklamy. Kyberzločinci na webech a různých fórech nabízí nástroje pro krádeže informací a identit. Podle údajů společnosti Symantec patří mezi nejoblíbenější sady ZeuS, který od sprna 2009 existoval ve více než 90 000 unikátních variantách škodlivého kódu. V roce 2010 byla uvolněna nová verze ZeuS 2.0.32 a cena základního balíčku se vyšplhala až na 8 000 dolarů. Počítačoví zločinci dnes nepotřebují odborné znalosti, stačí jen navštívit stránky věnované podzemní ekonomice a koupit si balíček útočných nástrojů.Komentáře