4 otázky pro...

Tři otázky pokládá každý, my zkusili položit čtyři; a to Marko Djordjevicovi, Product Managerovi for Eastern Europe společnosti Trend Micro.n V souvislosti s rozvojem 3G telefonů a dalších mobilních zařízení se hodně hovoří o ochraně těchto zařízení před hrozbami, které sužují osobní počítače. Jak k této problematice přistupuje Trend Micro?
Naše společnost vyvinula právě pro tento segment produkt Mobile Security, který je zaměřen na ochranu smartphonů či bezdrátových zařízení před viry a před SMS spamem. Je určen především mobilním operátorům a organizacím. Pro mobilní operátory přináší logicky výhodu v podobě spokojenosti zákazníků a optimalizace provozu sítě. Čím méně uživatelů bude napadeno viry či spamem, tím méně si jich bude stěžovat u operátora a tím méně bude volat na linky hot-line. Organizace ocení nenarušenou efektivitu práce svých mobilních pracovníků.

n Pro jaké typy telefonů či přenosných počítačů je Mobile Security určen?
Zatím nabízíme verze pro Microsoft Windows Mobile, pro Symbian OS 7.0 až 8.1a s platformou Series 60 a Symbian OS 7.0 s UIQ 2.0/2.1. V květnu jsme představili novou verzi Mobile Security 5.0, určenou jak pro PocketPC, tak pro Smartphony.

n Vy sám jste již měl zavirovaný telefon?
Virus jsem zatím nepotkal, ale spamu jsem měl už dost. Problém zavirovaných mobilů zatím navíc tíží spíše Asii než Evropu. Místní operátoři se již setkali s viry, které způsobovaly přetížení sítě. Očekáváme však, že jak nebezpečných virů, tak i územního rozšíření do Evropy se dříve či později dočkáme.
Se spamováním mobilních zařízení se však setkáte i v Evropě. Nejde jen o klasické SMS zprávy, které odesílají automaty na čísla, jež někde získaly, ale spíše o otravné nabízení služeb a produktů na ulicích. Jdete okolo obchodu a ten vám na displej pošle nabídku zlevněných cédéček, nebo jdete okolo restaurace a ta vám oznámí, že u nich stojí hamburger tolik a tolik. Není to nebezpečné, jen strašně otravné. A věřte tomu, že když jdete po ulici třeba na Tchajwanu, telefon vůbec nepřestává pípat.

n Co dalšího přináší letos Trend Micro?
Velmi zajímavé je naše nové hardwarové řešení Interscan Web Security Apliance. Je to hardwarový gateway, která samostatně a velmi účinně chrání podnikovou síť před různými bezpečnostními riziky. Slouží jako ochrana na vnější vrstvě a kontroluje obsah proti spywaru, graywaru, virům a phishingovým útokům, blokuje přístup k webovým serverům s nebezpečným kódem, detekuje aktivitu spywaru na klientských stanicích a navíc funguje plně automaticky a snadno se ovládá.


Komentáře