Bezpečnostní problémy Adobe Readeru mohou zvýšit popularitu prohlížeče PDF Foxit

Na konferenci BlackHat se hovořilo o tom, že Adobe Reader se kvůli bezpečnostním rizikům údajně chystají ze svých sítí vymýtit některé velké banky i další gigantické firmy.


Prohlížeče Adobe Reader i Foxit Reader jsou zdarma. Foxit, který má nyní asi 70 milionů uživatelů, dosud lákal na větší rychlost a menší systémové nároky (ostatně už soubor ke stažení má pouhé 3 MB). Nyní má ale podle amerického Computerworldu šanci získat další uživatele i kvůli negativní publicitě Adobe Readeru, v němž se jako na běžícím pásu objevují kritické bezpečnostní chyby.

Viz např. Další chyba zero day ve Flash je zneužitelná přes PDF (+ další odkazy v článku)

Na konferenci BlackHat se hovořilo o tom, že Adobe Reader se kvůli bezpečnostním rizikům údajně chystají ze svých sítí vymýtit některé velké banky i další gigantické firmy. To bylo mohlo současný poměr na trhu („trhu“ ovšem spíše v uvozovkách, když oba prohlížeče jsou zdarma) výrazně změnit. Navíc dodavatele Foxit dodává kromě bezplatného prohlížeče i další placené nástroje pro práci s PDF a rovněž poskytuje placenou podporu. Chystá se i vydání serverového produktu pro implementaci DRM, kdy se práva k PDF souborům budou generovat na základě Microsoft Active Directory. Tato nabídka již přímo ohrožuje prodej placených produktů Adobe.

Adobe Reader má určité funkce, které konkurence nenabízí, například schopnost zobrazovat 3D obrázky generované do PDF z nástrojů CAD, otázkou ale je, pro kolik uživatelů je toto důležité.

 

Poznámka: Adobe pod tlakem slíbila uvolňovat opravy chyb rychleji; a pravda je, že bezpečnostní problémy se nevyhýbají ani programu Foxit Reader (viz také: PDF je prokleté – zranitelný je i prohlížeč Foxit).

 

 Komentáře