Británie má ideální polohu pro „zemi Velkého bratra“

Pokud bychom chtěli sledovat maximum internetového provozu, ideální by samozřejmě bylo umístit monitorovací systém v USA. Jaká země je ale na druhém místě?


Překvapivě celkem malá Velká Británie, přes kterou ale vzhledem k charakteru internetové infrastruktury proudí obrovské množství dat. 

Josh Karlin z University of New Mexico v Albuquerque a jeho kolegové sestavili jakousi škálu, kolik z mezinárodního internetového provozu prochází jakou zemí. Hodnota 1 by odpovídala 100 % (mezinárodního) internetového provozu. Pro USA vyšel tento index 0,74, pro Británii 0,29. Překvapující je také třetí místo Německa (index 0,25). Tyto země internetový provoz nefiltrují způsobem, který by připomínal současné praktiky Číny nebo Íránu, nicméně výhodná poloha pro ně může představovat přece jen nějaké výhody a nové příležitosti. Británie je dnes navíc zemí s obrovským množstvím pouličních sledovacích kamer a zpřísňující se legislativou. Vláda například žádala poskytnout údaje o uživatelích od provozovatelů Facebooku, navržen je rovněž zákon, podle něhož by poskytovatelé internetu museli shromažďovat veškeré e-maily nebo požadavky na zobrazení webových stránek.

Nicméně klíčové je to, že země sedící „na vrcholu“ internetové infrastruktury mají z této situace řadu ekonomických výhod. V přepočtu internetového provozu „na obyvatele“ to nahrává především Velké Británii. Naopak čínský internet je sice obrovský, ale od zbytku světa izolovaný – zčásti kvůli gigantickému cenzurnímu firewallu, zčásti ale kvůli jazykové bariéře. Totéž se týká i přenosových kapacit, Čína nefunguje jako „mezinárodní internetový uzel“.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámka: Také to např. ukazuje, přírodní katastrofu na jakém místě bychom na provozu  Internetu nejvíce pocítili.Komentáře