CAPTCHA založená na otáčení obrázků

Výzkumníci Googlu přišli s novou myšlenkou, jak pomoci technologii CAPTCHA. Neustále zde píšeme, jak je tato technologie zranitelná, alespoň pokud jde o rozpoznávání textu v obrázku. Prakticky neuplyne měsíc, aby nedošlo například k prolomení této ochrany u některého z webových e-mailů.


Nešlo by to i jinak?

Jistě ano. Jeden z nápadů předvedli výzkumníci z Googlu na konferenci WWW2009, která se uskutečnila v Madridu. Úkolem člověka je v tomto případě poznat, jak má být natočen obrázek určité věci. Pro počítačové programy není bez výrazných dalších objektů (na pozadí apod.) snadné takovou úlohu vyřešit – člověk však dejme tomu ví, že pes za normálních okolností nestojí hlavou dolů.

Nicméně minimálně jeden problém zůstává: předpokládá se, že podvodníci si někdy v chudých zemích najímají lidi, kteří CAPTCHA testy luští „lidským“ způsobem. Proti tomuto postupu pak je veškerá technologie založená na rozdílu mezi člověkem a počítačem (minimalizovaná verze Turingova testu) bezmocná. Navíc lze předpokládat, že spammeři najdou způsob, jak vyřešit tento problém i čistě softwarovými prostředky. Nápad je to ovšem použitelný, zajímavé může být i to, jak se test bude integrovat do prostředí webového prohlížeče: samozřejmě nebude možné dávat možnosti, to by roboti tipovali; bude třeba obrázkem otáčet jako v grafickém editoru (použít nejspíš půjde Javu, Flash nebo Microsoft Silverlight).

Celý materiál vědců z Googlu ve formátu PDF je k dispozici zde.

O tom, jak netradičně se dá použít technologie CAPTCHA, jsme již psali v článku CAPTCHA žije a pomůže při digitalizaci knih. Rovněž za tímto projektem stojí společnost Google.

 Komentáře