Červ Conficker ještě není úplně bezmocný – čísla se ale liší

Podle nových statistik IBM, respektive její divize Internet Security Systems X-Force, není červ Conficker.c ještě tak docela poražen: 4 % ze všech infikovaných PC jsou nakaženy právě tímto malwarem (data pro celý svět).


Nejvíce rozšířen je červ ve Východní Asii a Brazílii, Evropa (vyjma Ruska), USA i Kanada jsou relativně nezasaženy.

Protože nicméně nebylo oznámeno, jaký je podíl PC nakažených malwarem, nelze z toho čísla odhadnout, kolik počítačů Conficker.c okupuje celkem.

Společnost OpenDNS ve stejné době oznámila, že ve sledovaném provozu objevila asi 500 000 počítačů infikovaných verzí červa Conficker.c. Vzhledem k počtu uživatelů OpenDNS to znamená 5% míru infekce. To je velmi mnoho, mnohem více, než se odhadovalo poté, co 1. 4. tvůrcům červa jejich další krok podle všeho totálně nevyšel.

Viz také článek Tvůrci červa Conficker svoji šanci asi propásli.

Další čísla zveřejnila vietnamská firma Bach Khoa Internetwork Security – podle ní ovládá botnet červa Conficker.c asi 1,4 milionů počítačů. Z toho 14 % se má nacházet v Číně.

Jak vidno, výše udávaná čísla jsou ve zjevném rozporu (především XForce vs. OpenDNS; podíl ze všech počítačů nemůže být prostě vyšší než u nakažených počítačů) a budeme si ještě muset počkat na upřesňující odhady.

Jednoduchý on-line test využívající toho, že červ blokuje servery bezpečnostních firem, je k dispozici na webu skupiny Cabal, která vznikla právě v souvislosti s Confickerem.

 

 Komentáře