Eset: Stále více počítačů se infikuje přes USB klíče

Vysoká popularita vyměnitelných médií s velkou kapacitou na přenášení dat mezi počítači způsobuje podle únorových dat ze systému Eset ThreatSense nárůst výskytu hrozeb.


V druhém měsíci tohoto roku byla hlavní hrozbou rodina trojských koní Win32/PSW.OnLineGames (7,33%). Trojani s keyloggerskými i rootkitovými schopnostmi nejvíce ohrožují hráče počítačových her. Někteří z trojanů, vykrádající údaje z online her, používají na své šíření i vyměnitelná média a jsou poté detekováni jako INF/Autorun (6,44%). Tato hrozba skončila v únoru 2009 na druhém místě. Třetí místo patří novince Win32/Conficker.AA, která začala ohrožovat počítače koncem minulého roku a vyřadila např. z provozu stovky počítačů v anglických nemocnicích.

Červ Win32/Conficker.AA (5,38%) se šíří sdílenými soubory a přenosnými médii jako jsou USB klíče. Na průnik do počítače využívá nezáplatovaný operační systém a automatické otevírání přenosných médií po připojení či vložení do počítače (autorun.inf). Červ se připojuje na vzdálené počítače a pokouší se zneužít chybu ve službě Server Service. Záplata operačního systému je k dispozici od října 2008, ovšem stále ji neaplikovaly miliony uživatelů. Eset má na svých stránkách k dispozici nástroj Conficker removal tool, který červa odstraní.

Win32/Agent (3,67%) zůstává mezi top hrozbami i v únoru. Jde o generickou detekci rodiny infiltrací se schopností vykrádat údaje z počítače. Páté místo v žebříčku globálních top počítačových hrozeb patří modifikované verzi červa Win32/Conficker.A. Tato hrozba se však nešíří vyměnitelnými médii jako rozšířenější Win32/Conficker.AA na třetím místě.

Počítače českých uživatelů v únoru masově napadl známý vykradač údajů Win32/Agent (5,68 %). Popularita USB a jiných přenosných médií v Česku podporuje šíření hrozeb, využívajících nástroj autorun.inf v operačním systému MS Windows. INF/Autorun tak patří v Česku čtvrté místo nejčastěji detekovaných infiltrací (2,89 %), Win32/Conficker.AA je desátý (1,38 %). Dlouhodobě se v ČR nejvíce šíří adware.

Vysoká míra detekce (přibližně 10 % a více) červa Win32/Conficker.AA byla zaznamenána v Rusku, na Ukrajině nebo v Rumunsku. Mezi top hrozbami se však objevuje v téměř všech evropských zemích – v Bulharsku a Španělsku na 2. místě, v Itálii na 4., v Maďarsku na 6., v Rakousku na 7., v Litvě na 8. a ve Velké Británii a Česku na 10. místě. Zajímavé je Slovensko, kde se Conflicker nedostal ani do TOP 20. Globálně nejrozšířenější hrozba Win32/PSW.OnLineGames (ovšem populární především v Asii) zasáhla nejvíce počítačů ve velkých evropských zemích, jako jsou Polsko (8,93%), Francie (8,06%) a Španělsko (6,95%).

 Komentáře