Falešné antiviry: Microsoft vyčistil 400 000 PC

Microsoft oznámil, že i během posledního měsíce loňského roku jeho Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru (Malicious Software Removal Tool) odstranil z asi 400 000 počítačů program Antivirus 2009.


Jednalo se přitom o antivirus falešný, za nímž se ve skutečnosti skrýval červ W32/FakeXPA. Šíří se také pod názvy Antivirus XP a AntivirusXP 2008.

 

Odhaduje se, že falešné antiviry vynesly podvodníkům v loňském roce kolem 5 milionů dolarů. Protože za odstranění se většinou požaduje okolo 40-50 dolarů, lze z toho odhadnout, kolik lidí skutečně zaplatilo...

Druhým nejčastěji odstraňovaným červem byl na konci loňského roku W32/Yektel. Tento červ imituje bezpečnostní hlášení prohlížeče Internet Explorer a opět se snaží přimět uživatele, aby zaplatili „za ochranu“. Tvůrci Yektelu se také snaží vystrašit uživatele hláškou „Google has detected unregistered Antivirus 2009 copy on your computer. Google recommends you activate Antivirus 2009 to protect your PC from malicious intrusions from the Internet."

 

Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru se aktualizuje automaticky (alespoň těm, kdo mají zapnuty automatické aktualizace Windows) spolu se záplatami, které vydává Microsoft každé druhé úterý v měsíci. Lze z webu Microsoftu stáhnout i ručně.

 

Zdroj: Computerworld.comKomentáře