Jaderné laboratoři v Los Alamos chybí počítače


 

V Los Alamos bylo při běžně vyšetřovaném vloupání do domu zaměstnance zjištěno, že byl přitom odcizen i jeho firemní počítač. Neměl obsahovat žádné utajované informace, nicméně celá záležitost vyvolala v organizaci audit. Při něm se zjistilo, že chybí celkem 67 počítačů, ztratilo se také jedno Blackberry.

Zaměstnanci si odnášeli počítače bez povolení k práci z domova, navíc ztráty nebyly v posledních dvou letech řádně hlášeny. Vyšetřovatelé se zlobí, protože zpětně lze již těžko zjistit, co na ztracených přístrojích vlastně bylo za data. Americké ministerstvo energetiky, pod něž laboratoře spadají, tak vůbec nemohlo zareagovat v okamžiku, kdy to bylo aktuální. V minulosti se už ukázalo, že zaměstnanci používali pro řešení pracovních úkolů nedostatečně chráněný e-mail.

Není důvod předpokládat, že unikly nějaké utajované informace, nicméně média si na případu celkem smlsla. A není divu. Laboratoř v Los Alamos se podílela například na projektu vývoje atomové bomby Manhattan. Později zde probíhal i vývoj vodíkové pumy (Science World) a výzkum jaderných zbraní pokračuje na tomto pracovišti dodnes.

Laboratoř sídlí v Novém Mexiku. V Los Alamos National Laboratory byl loni spuštěn projekt jednoho z největších superpočítačů na světě, Roadrunner (Science World).

V minulosti jsme již o problémech se zabezpečením IT v Los Alamos psali v článku Příběh ztracených pevných disků.

Zdroj: Computerworld.com

 

 Komentáře