Kuriozita: antivirus v klingonštině

Britská společnost Sophos vydala své nové bezpečnostní řešení kromě jiných jazyků ve vskutku nezvyklé lokalizaci: v klingonštině ze Star Treku.


Lokalizovaná tímto způsobem je jen komponenta Threat Detection Test, stránka podpory i instrukce ke stažení jsou anglicky, pouze s využitím reálií Star Treku (produkt odhalí „subéterové porno dialery Betazoid“ apod.). Tak jako u jiných jazykových mutací, zdarma je i zde pouze skenovací nástroj, který má uživatele přimět zakoupit plnou verzi bezpečnostního softwaru Sphos.

Jak ukazuje už stránka instrukcí, Sophos mínil projekt jako vtip, který podle bezpečnostní konzultantky firmy Carole Theiraultové původně ani neměl být určen pro veřejnost, ale jen pro několik fanoušků StarTreku, kteří toto firmě navrhli. Podařilo se mu však získat pozornost médií (včetně amerického Computerworldu) i uživatelů v takové míře, až to překvapilo i samotné tvůrce tohoto žertíku.

Překlad do klingonštiny zpracoval muž z Dallasu, člen skupiny Klingon Language Institute vystupující pod přezdívkou naHQun.

 Komentáře