Microsoft Security Essentials v prvním testu obstál

Německá společnost AV-Test podrobila nedávnou uvolněný nástroj Microsoftu Windows Security Essentials prvním testům. Z aktuálního seznamu WildList vybrala okolo 3 200 běžně se vyskytujících virů, červů a trojských koní, které vytvářejí botnetové sítě.


Ředitel firmy AV-Test Andreas Marx uvedl, že Security Essentials dokázal odhalit veškeré testované hrozby a počítač náležitě dezinfikovat. Řada dalších testovaných nástrojů, včetně takových, za něž uživatel musí zaplatit, se přitom 100% úspěšností pochlubit nemůže.

AV-Test má k dispozici také vlastní sadu neškodných souborů, na nichž se testují falešné poplachy. Microsoft Security Essentials i zde obstál na výbornou a neměl jedinou falešně pozitivní detekci. Uspokojivá byla jeho schopnost odhalovat rootkity i odhalovat určitý typ malwaru pouze na základě několika málo obdobných vzorků. Není tedy důvod si stěžovat, nicméně A. Marx uvádí, že ke konečnému verdiktu by bylo třeba použít test proti více sadám malwaru. Také vyvrací spekulace, podle nichž má Security Essentials využívat cloudových technologií a databází na serverech Microsoftu. Při kontrole v reálném čase i skenování podle prvních zjištění funguje klasickým způsobem, tedy s použitím lokálně nainstalované databáze malwarových definic.

J. R. Smith, CEO společnosti AVG Technologies, uvedl, že Security Essentials není konkurencí a nedává uživatelům dostatečnou ochranu, protože se primárně stále jedná jen o antivirové řešení – za přednost bezplatného řešení AVG uvedl především technologii LinkScanner pro filtrování URL. Výsledky AV-Test však svědčí spíše o opaku.

Beta verze Security Essentials má nastavenou platnost do 30. září – pokud Microsoft mezitím neudělá nějakou změnu nebo neuvolní verzi finální. 22. října Microsoft oficiálně uvede Windows 7 a finální verze Security Essentials bude téměř jistě k dispozici už před tímto termínem.

 

 Komentáře