Morro: Bezplatný antivirus od Microsoftu se blíží

Microsoft již před několika měsíci informoval o svém záměru nabídnout bezplatnou antivirovou aplikaci, která by mohla uživatelům sloužit jako základní ochrana a zaujmout tak pozici některých antivirů, dodávaných dalšími výrobci.


Nyní je již Morro, jak zní kódové označení bezplatného antiviru od Microsoftu, údajně těsně před uvolněním veřejné beta verze a bude k dispozici pro zákazníky, kteří využívají operační systém Windows XP se SP3, Vista a Windows 7 a nahradí tak balíček Windows Live OneCare, který tak doslouží spolu s tímto měsícem.

Zatímco do listopadu, než Microsoft poprvé představil projekt Morro, bylo ohledně bezplatného antiviru poměrně ticho, nyní provádí v Redmondu pravidelné interní testy aplikace a beta verze bude uvolněna pro testování širokou veřejností, jak je poslední dobou již u této společnosti dobrým zvykem. Konkrétní datum pro uvolnění produktu však Microsoft neuvedl, jen že by to mělo být údajně již v poměrně dohledné době.

Zatím také není jasné, jak moc komplexní bude Morro ve srovnání s jinými bezpečnostními produkty, nicméně se očekává, že to bude víceméně základní aplikace, schopná detekovat standardní typy malwaru jako viry, spyware, rootkity a trojany. Morro bude k dispozici jen pro stažení v případě zájmu uživatelů a nebude dodávám spolu s operačním systémem.

Od té doby, co Microsoft oznámil uvolnění bezplatného antiviru, předpovídala řada expertů zánik nebo přinejmenším ohrožení pozice komerčně nabízených bezpečnostních produktů od jiných výrobců, jako je např. Symantec nebo McAffe. Microsoft měl již na trh s bezpečnostními řešeními vliv v minulosti, kdy např. uvedení řešení OneCare přinutilo konkurenční firmy nabídnout vlastní velmi komplexní bezpečnostní balíčky. Nicméně například společnost AVG Techlologies již delší dobu nabízí ke stažení bezplatnou verzi svého řešení AVG Anti-Virus Free edition a nezdá se, že by konkurenční komerční produkty tato situace příliš ohrožovala, neboť ty většinou nabízejí mnohem širší funkcionalitu, podobně jako komerční řešení od AVG. Stejnou strategii zvolila i společnost Panda Security, která nabízí jak bezplatné, tak komerční řešení bezpečnostních produktů.

Experti dále očekávají, že Morro bude vlastně velmi zjednodušená verze OneCare a bylo by proto překvapením, kdyby takovýto jednoduchý produkt nějak výrazně proměnil trh s bezpečnostními řešeními. Pro šetřivé lidi však může být Morro uspokojivým řešením a možná jen výrazněji diferencuje uživatele na ty, kterým na bezpečnosti tolik nezáleželo a ty, jež si za kvalitní zabezpečení rádi zaplatí licenční poplatek. Otázkou je, jak lidé budou věřit tomu, že Microsoft dokáže udržet jejich počítače zabezpečené a pravděpodobně jen čas ukáže, kolik se jich rozhodne odejít od svých zakoupených komerčních licencí a přejít na produkt, který je k dispozici zdarma.Komentáře