Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru proti falešným antivirům


Microsoft toto úterý spolu s balíčkem oprav (Rekord: Microsoft opravil 31 zranitelností) vydal také novou verzi svého Nástroje pro odstranění škodlivého softwaru (MSRT, Malicious Software Removal Tool). Nová verze by měla počítače mj. čistit od falešného antiviru Internet Antivirus Pro (další jména Personal Antivirus a General Antivirus).

Tento malware zobrazuje hlášení o infekci počítače a maskuje se za zprávu Centra zabezpečení Windows. Vyzývá k tomu, aby si uživatel program stáhl a nainstaloval. Pak pátrá na počítači po účtech k FTP serverům s uloženými hesly. Poté se na tyto servery zkouší nakopírovat a dále se šířit. Kromě sebe pak může na FTP server zkusit nainstalovat další malware.

Podle Microsoftu jsou dnes falešné bezpečnostní produkty jedním z nejčastějších typů malwaru zjištěného na analyzovaných počítačích. Aktualizovaný Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru čistí uživatelův počítač mj. také od trojských koní Renos a Zlob, které se snaží uživatele přimět ke své instalaci podobnými prostředky jako Internet Antivirus Pro.

 V lednu již Microsoft pomocí Nástroje pro odstranění škodlivého softwaru odstranil falešné antiviry z 400 000 sledovaných PC (viz tento článek).Komentáře