Nátěry z hliníku pro stínění WiFi nejen v nemocnicích

Použití bezdrátové komunikace o stále vyšší frekvenci pro přenos dat může ohrožovat řadu kriticky důležitých přístrojů pracujících dnes například v nemocnicích. Nyní byla objevena nová metoda jejich ochrany.


Vědci z Tokijské univerzity vyvinuli podle New Scientistu nový levný nátěr složený z oxidů železa a hliníku. Tým vedl Shin-Ichi Ohkoshi. Barva se prostě nanese tam, kde je třeba zabránit šíření signálu, látka rezonuje na stejné (stejně vysoké) frekvenci jako elektromagnetické vlny WiFi signálu, a brání tak průchodu jeho vln.

Až dosud užívané prostředky ochrany (oxidy železa) byly schopné stínění jen zhruba do rozsahu 50 GHz. Totéž platilo pro další stínící látku, oxid barnatý. Pro WiFi se dnes začínají přitom užívat frekvence až 100 GHz. Po přidání oxidu hliníku se však účinnost stínění při pokojové teplotě zvýší až k rozmezí cca 200 GHz. Použití dalších přísad k oxidům železa by mohlo rozsah stínění ještě zvýšit; to ovšem až budeme vědět, jaký mechanismus je přesně odpovědný za zmíněný efekt – vědci materiál odhalili metodou pokus-omyl a dosud pouze předpokládají, že přidání oxidu hlinitého nějak změní i strukturu molekul oxidů železa.

Hliník i železo jsou každopádně levné, takže ani cena za nově objevený nátěr by neměla být nijak vysoká. Kromě nemocnic se může používat pro ochranu před signálem i v letadlech či laboratořích.

Jak píše náš sesterský magazín PC World, takové nátěry mohou ale sloužit nejen pro ochranu zařízení, dají se naopak použít i pro zabezpečení vlastní bezdrátové sítě. Zamalováním stěn (a přidáním speciální fólie do oken) lze omezit WiFi signál například na komplex místností/budovy.

Viz PC World.cz.Komentáře