Největší hrozbou na konci roku byl červ zneužívající automatické spuštění ve Windows

Nejvyšší počty detekcí v posledním měsíci minulého roku zaznamenala podle společnosti Eset hrozba INF/Autorun (10,64 %). INF/Autorun zneužívá funkci automatického spuštění ve Windows a kvůli velkému rozšíření přenosných USB disků a paměťových karet se celý rok 2008 vyskytuje na předních místech virových žebříčků.


 Druhou nejvíce šířenou hrozbou byl podle systému ThreatSense.Net trojan Win32/PSW.OnLineGames, vykrádající artefakty a hesla z počítačových her.

Na třetím místě byla v prosinci komplikovaná hrozba Win32/Conficker (3,90 %). Jde o síťového červa šířícího se zneužíváním známé zranitelnosti v operačním systému Windows. Slabina se nachází v RPC podsystému a červ ji dokáže zneužít i na dálku. Win32/Conficker se snaží stáhnout do počítače různé infiltrace, především adware. Kromě toho vypíná firewall systému Windows a spouští http server na náhodném portu.

Do první pětky se s podílem 3,01 % všech detekovaných infiltrací se podle Esetu v prosinci 2008 dostal Win32/Agent. Jde o generické označení různorodých trojanů, mezi kterými jsou vykradači citlivých údajů z infikovaných počítačů. Mezi nejrozšířenějšími „viry“ se v prosinci udržela i potenciálně nevyžádaná aplikace Win32/Toolbar.MyWebSearch (3,00%). Jedná se o přídavný panel, který veškeré vyhledávání uživatele na internetu směřuje přes stránku MyWebSearch.com.

 

Česko

Nejrozšířenější infiltrací byla v prosinci 2008 hrozba Win32/Toolbar.MyWebSearch (4,99 %), následuje Win32/Adware.Virtumonde (2,81 %) a INF/Autorun (2,78 %).











Komentáře