Nokia: nevíme, k čemu podvodníkům bude náš telefon


V článku Čím je Nokia 1100 tak cenná pro podvodníky jsme psali o velkém zájmů kybernetických podvodníků o určité typy starého telefonu. Přístroje vyrobené v německém Bochumu by mohly posloužit ke čtení zpráv jdoucích na jiná čísla, což by zločincům umožnilo dokončení podvodných bankovních transakcí.

Společnost Nokia ale bezpečnostní díry v softwaru tohoto mobilního telefonu a možnost jeho přeprogramování pro příjem SMS zpráv směřujících na jiné telefonní číslo popřela a motivaci útočníků nerozumí. Útočníci by museli nějak obejít bezpečnostní mechanismus na SIM kartě, kde je uložen údaj o telefonním čísle, podle Nokie však k ničemu takovému nikdy nedošlo.

Předpokládá se, že podvodníci mají kvůli phishingu/tvorbě falešných bankovních serverů přístup k celé řadě účtů on-line bankovnictví, znají přihlašovací jména i hesla. Pro dokončení převodu peněz z účtu ale u většiny systémů ještě potřebují získat přístup k jednorázovému autorizačnímu kódu, který se posílá jako SMS zpráva na uživatelův mobilní telefon.

Bezpečnostní firma Ultrascan, která na riziko upozornila jako první, má již údajně k dispozici inkriminovaný model a nyní situaci dále zkoumá.

 

 Komentáře