Operace s šifrovanými daty bez dekódování

Vědci z IBM tvrdí, že přišli se způsobem, jak by počítače mohly rozumně zpracovávat zašifrovaná data bez toho, aby se musela dekódovat. Tento přístup by mohly využívat služby jako Google – na jednu stranu analyzovat chování svých klientů, na druhé straně ale nemít přitom přístup k důvěrným informacím.


Uživatelé by podle IBM mohli hledat (z pohledu vyhledávače) slova v zašifrované podobě, stejně tak by získali výsledky a až na závěr by je (pochopitelně automaticky) dekódovali do otevřené podoby. Podobný přístup by mohl být použit pro detekci spamu v zašifrovaném e-mailu nebo pro zpracování citlivých informací například v lékařských záznamech za účelem nějakého statistického vyhodnocení. Rozsáhlé uplatnění se nabízí tam, kde jsou data uložena a zpracovávána mimo infrastrukturu jejich vlastníka – především v aplikacích cloud computingu.

Výzkumník IBM Craig Gentry označuje systém za plně homomorfní šifrování a vlastní metodu zašifrování jako „ideální mřížku“.

Názornější představu o tom, jak by to celé mělo fungovat, bohužel americký Computerworld neuvádí. Zmiňuje ale, že třeba z pohledu Googlu by takový systém práce s daty vyžadoval mnohem vyšší výpočetní výkon, což může pro uplatnění nové technologie znamenat vážnou překážku.

 

 Komentáře