Platební karta lokalizovaná pomocí mobilu

Ericsson se ve spolupráci s několika velkými bankami chystá nabídnout službu, která by na jednu stranu omezila podvody s platebními kartami, na druhé straně nekomplikovala život lidem, kteří cestují do zahraničí včetně rizikových regionů.


To se týká například Ruska – řada západoevropských bank funguje tak, že transakce provedené v této zemi zamítnou, pokud je majitel karty dopředu neupozorní, že se tam chystá. Což třeba pro manažera na cestách může zase být otravné.

Ericsson proto poskytne službu IPX Country Lookup, který bude vycházet z určení polohy uživatelova mobilního telefonu. Povolena pak bude transakce ze země, která bude shodná s aktuální pozicí mobilu. Službu bude muset implementovat mobilní operátor a vlastní finanční model dosud nebyl zveřejněn; má to ale fungovat tak, že za každé ověření bude Ericsson platit provozovateli mobilní sítě a banka ověřující transakci zase Ericssonu. Banka k tomu samozřejmě bude moci stanovit vlastní politiku ve vztahu ke klientům (např. speciální poplatek za transakce z Rumunska apod.).

Celá technologie bude funkční pouze v sítích GSM. Nemá se při ní vůbec stanovovat konkrétní poloha uživatele (žádná obdoba GPS), pouze země/stát. Služba bude fungovat i při vypnutém telefonu, nicméně musí být v navštívené zemi mezitím alespoň jednou zapnut, aby se mohl zaregistrovat v síti místního operátora.

Data z Británie svědčí o tom, že téměř polovina podvodů se zde vydanými platebními kartami byla provedena ze zahraničí. Vesměs se jednalo o platby pomocí klonovaných karet, u nichž podvodníci předtím nějak zjistili jejich číslo, provedené tam, kde se nevyžaduje zadávat PIN.

Banky by podle britského Computerworldu mohly mít zájem o nějakou službu tohoto typu, protože se tím omezí nákladné vyřizování reklamací.

 Komentáře