Polovina malých firem nezálohuje

Pokud v malém a středním podniku dojde ke ztrátě v oblasti IT, je to pravděpodobně v oblasti, v níž mohla základní opatření na ochranu dat ztrátě zabránit.


Symantec zveřejnil výsledky svého průzkumu Úložiště a zabezpečení v malých a středních podnicích v roce 2009. Studie zjistila, že malé a střední podniky sice znají rizika, ale velký počet těchto podniků dosud nepřijal ani nejzákladnější opatření pro vlastní ochranu, například zavedení antivirové ochrany nebo zálohování dat.

Tři z pěti (59 %) malých a středních podniků dosud nezavedly ochranu koncových bodů, 42 % malých a středních podniků nemá řešení ochrany před nevyžádanou poštou. Téměř polovina nezálohuje stolní počítače. A konečně třetina malých a středních podniků nemá ani tu nejzákladnější ochranu – antivirovou ochranu.

Malé a střední podniky mají samozřejmě lepší znalosti, než nasvědčují údaje, ale až příliš často se zaměřují na obchodní příležitosti mimo vlastní firmu a nestačí věnovat dostatečnou pozornost rizikům ve vnitřním prostředí,“ řekl Ray Boggs, vice president of SMB research v společnosti IDC. „Malé a střední podniky se pohybují ve světě plném rizik, ale mnohé riskují zbytečně.“

Ve studii se uvádí, že když v malém a středním podniku dojde ke ztrátě v oblasti IT, je to pravděpodobně v oblasti, v níž mohla základní opatření na ochranu dat ztrátě zabránit. Například nejčastější příčina ztráty, kterou uváděly malé a střední podniky, byla „porucha systému nebo selhání hardwaru“.

Studie dochází k závěru, že dvě hlavní příčiny nízké úrovně zabezpečení v malých a středních podnicích jsou nedostatečné personální zabezpečení a nízký rozpočet. 42 % malých a středních podniků nemá vyhrazené zaměstnance pro oblast IT. Buď nemají nikoho, kdo by se staral o správu firemních počítačů, nebo využívají zaměstnance, kteří mají také jiné úkoly.

Průzkum úložišť a zabezpečení v malých a středních podnicích provedla v únoru 2009 společnost Applied Research na objednávku společnosti Symantec. Studie se zaměřila na 1 425 malých a středních podniků (10–500 zaměstnanců) v 17 zemích na celém světě. 2

 Komentáře