Strach z terorismu se obrací proti Google Maps

Kalifornský zákonodárce Joel Anderson navrhl pro svůj stát zákon, který by omezoval podrobnosti, jež smí poskytovat služby Google Maps a Google Earth. Restrikce, zdůvodněné obavou z toho, že tyto informace mohou zneužívat teroristé, by se týkaly například škol, vládních budov, kostelů a nemocnic.


Anderson tvrdí, že podrobné informace mohou v tomto případě nahrávat teroristům. Snímky Google Earth byly použity údajně při přípravě loňských útoků v Mumbai. (Viz také článek Teroristé v Indii použili Google Earth). Google je ovšem v tomto případě příliš snadný cíl, protože podobné informace jsou k dispozici i jinde – není jasné, zda by se podobně blokovaly třeba satelitní atlasy tištěné. Andersonův návrh by navíc ani v Indii nic nezměnil – vždyť útoky zde byly vedeny proti hotelům, tedy objektům, jež na navrženém seznamu těch citlivých ani nejsou.

Mumbai ovšem není jediný případ, zastánci restrikce argumentují také tím, že podobně postupuje při přípravě svých útoků i Hamas.

Anderson navrhuje, aby příslušná „citlivá“ místa nebyla z map odstraněna, ale letecké snímky byly pouze rozostřeny, takže pro samotné hledání objektů by služba fungovala stejně jako dříve. Tvrdí, že detailní informace o těchto objektech stejně legitimním uživatelům už nepřinášejí žádné užitečné informace navíc.

Zákonodárce i Google plánují jednání. Navržený zákon by se vztahoval pouze na Kalifornii, v případě přijetí by byl však nějaký podobný zřejmě prosazován i na federální úrovni USA.

 

Zdroj: Computerworld.com

 Komentáře