Trendy phishingu: nabídka automobilů a léků pro diabetiky


Společnost Symantec uvolnila své pravidelné zprávy o stavu nevyžádané pošty a phishingu (The State of Spam a The State of Phishing).

Útoky podle statistik pochází převážně z USA (24 %), kde je patrný mírný meziroční nárůst. Dále z Brazílie (10 %) a Jižní Koreji (5 %), která na třetí pozici vystřídala Čínu. Spam dnes zaujímá kolem 90 % z celkového objemu e-mailové pošty.Nejfrekventovanější jsou podvodné zprávy s nabídkou služeb a produktů spojených s internetem (27 %), dále se věnují zdraví (23 %), kde v poslední době přišla do módy propagace produktů zaměřených na diabetiky, a nejrůznější nabídky produktů převážně orientovaných na sexuální život (18 %).

Spammeři v současnosti hojně využívají témata spojená s finanční krizí. Kladou důraz na pokles prodejů v automobilovém průmyslu a nabízejí výhodné nákupy. Například nabízí 1 000 vozů z Velké Británie s 35% slevou z původní ceny. V USA spolu s nezaměstnaností vzrostl počet spamu, ve kterém jsou nabízeny univerzitní diplomy, které nezaměstnaným pomohou snáze nalézt novou práci. Populární je v tomto ohledu i sociální síť Twitter. Tam nyní kralují dvě témata: „Risk-Free Twitter Profit Software”, který nabízí rychlý a snadný výdělek, a „Datetwit“, který nabízí přítelkyni/přítele, ale přitom ukradne osobní informace.

 Drtivá většina phishingových útoků je spojená s bankovními službami a převody peněz, následuje elektronické obchodování a informační služby.

Podrobnější informace, dokumenty v PDF: Kompletní The State of Spam, kompletní The State of Phising.Komentáře