Trojský kůň ohrožuje telefony se systémem Symbian

Trojský kůň napsaný ve skriptovacím jazyce Python zasílá zprávy SMS obsahující uživatelem neautorizovaný pokyn převést část peněz z účtu uživatele na jiný účet, který kontrolují kybernetičtí podvodníci.


 Společnost PCS, distributor Kaspersky Lab pro ČR a SR, oznamuje, že Kaspersky Lab odhalila nový nebezpečný program schopný ovládnout účet na mobilním telefonu uživatele.

Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab odhalili nedávno nový škodlivý program pro Symbian (rozšířený operační systém pro mobilní telefony, který využívají především telefony Nokia, ale i některé modely Samsung, Sony Ericsson, Motorola a další). Tento malware ohrožuje uživatele jednoho z indonéských mobilních operátorů. Trojský kůň napsaný ve skriptovacím jazyce Python zasílá zprávy SMS obsahující uživatelem neautorizovaný pokyn převést část peněz z účtu uživatele na jiný účet, který kontrolují kybernetičtí podvodníci. V síti příslušného indonéského operátora stačí k převodu peněz mezi účty uživatelů služby zaslat SMS na číslo 151. Kvůli softwarové zranitelnosti červ umožňuje tento převod provést bez toho, aby ho uživatel telefonu musel potvrdit či ho vůbec zaznamenal.

Trojský kůň Trojan-SMS.Python.Flocker byl laboratořemi společnosti Kaspersky Lab zjištěn v pěti variantách, od .ab po .af. Převáděné částky se pohybují od 0,45 do 0,90 dolarů. Podvodníci doufají, že to, že jednotlivá převáděná částka je relativně nízká, jim umožní uniknout odhalení, protože uživatelé tuto aktivitu nezjistí nebo alespoň nebudou zpětně řešit. Pokud se takto ale útočníkům, podaří infikovat větší množství telefonů, částka, kterou výsledně získají, může být docela značná.

Již loni byl zaznamenán podobný útok v Číně, kdy podvodníci šířili malware, který ovládl mobilní telefon. Uživatelům se zobrazila výzva, že pokud chtějí získat nad svým zařízením opět kontrolu a používat ho, musí zaplatit 7 dolarů.

Společnost Kaspersky Lab doporučuje uživatelům mít se na pozoru při prohlížení internetových stránek z mobilního telefonu (smart phonu) a aktualizovat antivirové databáze.

 Komentáře