Týden: Bezpečnost browserů

V rámci týdenního přehledu odkazů na další články o bezpečnosti na webech IDG.cz se tentokrát podíváme na pokus o srovnání zabezpečení webových prohlížečů. Jaký si vybrat?


Samozřejmě, že do této kategorie může spadat celá řada věcí: vlastní prohlížeč, plug-iny nebo JavaScript (zde může být zranitelnost natolik obecná, že jednou podvodnou stránkou útočníci ohrozí uživatele hned několika prohlížečů). Pokud se nicméně soustředíme pouze na prohlížeče, pak lze jejich rizika hodnotit podle toho, kolik bezpečnostních děr se objeví, jak jsou závažné a jak rychle bývají opravovány. Z pragmatického pohledu uživateli přitom nejde ani tak o kvalitu návrhu (či jeho implementaci) vlastního prohlížeče: čím častěji je prohlížeč používán, tím více na něj útočníci cílí. Dřívější výhoda Firefoxu proti Internet Exploreru se již dnes de facto vytratila.

Jaké jsou závěry?

Opera – lze z hlediska zabezpečení jen doporučit. Podíl na trhu je malý a nepředpokládá se, že poroste. Pro útočníky málo lákavý cíl. (To vůbec neznamená, že jde o nejbezpečnější prohlížeč v nějaké abstraktním slova smyslu, ale...)

Chrome – totéž jako u Opery, ale za vývojem i marketingem stojí mocný Google. Bezpečnost bude tedy nejspíš jen dočasná. Podobný scénář jako u Firefoxu.

Safari – o bezpečnostních problémech se píše často, i když (zřejmě) nejsou kdovíjak zneužívány.

Internet Explorer a Firefox – dnes převládající prohlížeče, už jen proto představují riziko. Internet Explorer 8 možná zabezpečení výrazně zvyšuje, i to je ale třeba ještě zjistit. A navíc s tím, jak poroste jeho podíl...

Podrobnosti PCWorld.cz

 

 Komentáře