Útočníci cílí na nezáplatovaný Internet Explorer

Útočníci se snaží zneužít kritickou chybu v Internet Exploreru, kterou Microsoft opravil v rámci své dávky záplat minulé úterý. Útok začal údajně nenápadně, ale postupně nabírá na obrátkách.


Samotná akce není příliš sofistikovaná, instalaci malwaru na nezáplatovaný počítač se útočníci například nesnaží nijak maskovat pomocí rootkitu. Malware se šíří hlavně spamem obsahující připojený soubor XML_Dloadr.a. Útočníci se jej snaží vydávat za wordovský dokument, ve skutečnosti jde však o spustitelný soubor.

Kritická chyba opravená minulé úterý Microsoftem se týká pouze verze MSIE 7, ta je však jasně nejpoužívanější. Uživatelé, kteří mají nainstalovanou záplatu MS09-002, jsou proti útoku údajně v bezpečí.

Na útok upozornila společnost Trend Micro. Za pravděpodobné pokládá, že zdroj útoku se nachází v Číně. K útoku slouží zřejmě ovládané servery, s jejichž pomocí se v minulosti distribuoval malware předstírající, že jde o novinky týkající se Tibetu. Letos bude 50. výročí tibetského povstání z roku 1959, přičemž internetoví podvodníci se této události budou nejspíš snažit zneužít. Možná, že stávající akce je pouze přípravou a testem předcházejícím masivnějšímu útoku.

To, že k útoku dojde až po vydání záplaty, není v poslední době nic neobvyklého. Tak například červ Conficker se začal šířit až celý měsíc po opravě Microsoftu.

 

Poznámka: Původní zdroj bohužel neobsahuje techničtější podrobnosti. Pokud se za „souborem ve Wordu“ ve skutečnosti skrývá spustitelný soubor a uživatel ho spustí, k čemu je ještě potřeba chyba v Internet Exploreru? Respektive proč by uživatelé se záplatovaným prohlížečem měli být chráněni, když už jednou povolí spuštění útočného kódu?

 

Zdroj: Computerworld.com

Aktualizace: Technické podrobnosti viz blog TrendMicroKomentáře