Posedlost médií červem Conficker překvapila


Shawn Henry, který v FBI odpovídá za oblast kybernetické bezpečnosti, prohlásil, že hysterie kolem červa Conficker může vést k podcenění dalších bezpečnostních hrozeb. Uvedl to na bezpečnostní konferenci společnosti RSA. Hlavně kolem 1. dubna se zdálo, jako by neexistovalo nic jiného než Conficker, podle Henryho přitom existuje celá řada ohrožení, které pro uživatele představují stejné riziko. Má jít především o méně známé botnety, podvodný bezpečnostní software a phishing cílený na konkrétní lidi (označovaný jako „spear“, kopí).

S Henryho stanoviskem v interview pro americký Computerworld vyjádřil souhlas i Paul Ferguson, bezpečnostní výzkumník společnosti Trend Micro. Poukázal na to, že Conficker se objevil dokonce i v hlavních zpravodajských relacích mainstreamových televizních stanic. Je pravda, že se jednalo z hlediska počáteční rychlosti šíření červa o největší epidemii za posledních 6 let, přesto je však mediální ohlas překvapující.

O hrozbě se navíc všude mluvilo a přitom se po 1. dubnu vlastně nic zvláštního nestalo. Nepropadnou kvůli tomu lidé falešnému pocitu bezpečí a nebudou bezpečnostní varování od této chvíle pokládat paušálně za přehnaná?

 

 Komentáře