Adeona: sledování ukradeného notebooku zdarma a jako open source

Výzkumníci z University of Washington a University of California v San Diegu vyvíjejí program Adeona, další službu, jejím cílem bude získat zpět ukradený notebook. Na rozdíl od konkurence má být tato služba ale zdarma a nadto zachovávat soukromí uživatele.Výzkumníci z University of Washington a University of California v San Diegu vyvíjejí program Adeona, další službu, jejím cílem bude získat zpět ukradený notebook. Na rozdíl od konkurence má být tato služba ale zdarma a nadto zachovávat soukromí uživatele.

Adeona byla římská bohyně, která přiváděla děti zpátky ke svým rodičům – zřejmě obdoba anděla strážného. Stejnojmenná služba bude fungovat tak, že uživatel se k ní nejprve přihlásí a stáhne si zdarma příslušný klientský program. Od této chvíle začne program zasílat na několik serverů zašifrované informace např. o tom, jakou počítač právě používá IP adresu.

Pokud bude notebook ukraden, uživatel si stáhne jiný program, přihlásí se předchozím uživatelským jménem a heslem a ve chvíli, kdy se ztracený notebook připojí k Internetu, bude moci sledovat aktivity zloděje; zjistí používané IP adresy i nejbližší router. Podle vývojářů je důležité, že ani samotní provozovatelé služby ale k těmto údajům přístup mít nebudou, takže nemohou sledovat pohyb legitimního vlastníka notebooku. Informovat policii bude zcela záležitostí původního majitele.

A jak již bylo řečeno, na rozdíl od konkurence má být tato služba také zcela zdarma. Verze tohoto programu pro Mac OS bude navíc využívat program isightcapture, který se pokusí pořídit fotografii každého uživatele notebooku.

Adeona bude zveřejněna jako open source a tvůrci díky tomu předpokládají, že vzniknou její další odvozeniny (propojení s GPS aplikacemi, iPhone a podobně).
Nenechte si ujít:
Pozor: Notebooky na letištích se kradou ve velkém!

Data přes GSM – rychlost až 1,2 Mb/s

U:fon rozšiřuje nabídku rychlého internetu

První komerčně dostupnou platformu LTE nabízí Ericsson

Konkurenční komerční programy ale mají také určité výhody: jednak jejich tvůrci/provozovatelé sami spolupracují s policií, jednak dokáží účinně program na notebooku zamaskovat, aby ho zloděj nemohl snadno odinstalovat. Prozatím není jasné, jak tohle zvládne Adeona.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře