Adobe přijde s automatickými aktualizacemi Acrobatu a Readeru

Společnost Adobe Systems příští týden začne s testováním nového automatického nástroje, který bude uživatelům pomáhat udržet produkty Reader a Acrobat aktualizované.


Společnost začne s beta testy nového nástroje pro aktualizace, jež byl nazván Adobe Reader/Acrobat Updater, příští týden společně s novými bezpečnostními updaty naplánovanými na 12. ledna, prozradil Brad Arkin, ředitel bezpečnosti společnosti Adobe.

Adobe Updater byl v tichosti nainstalován uživatelům do počítačů již v říjnu 2009, nicméně bude poprvé spuštěn kvůli beta testování právě až příští týden. Pokud vše půjde podle plánu, uživatelům produktů Reader a Acrobat bude tento software nabídnut jako defaultní možnost již při příštím bezpečnostním updatu, který je naplánován na 13. května.

Uživatelé, kteří nechtějí automatické aktualizace, mohou stahovat updaty ručně nebo mohou využít "polo-automatický" způsob, který je stejný jako současný systém. Polo-automatické aktualizace se automaticky stáhnou, ale nenainstalují se dříve, než dá uživatel povolení.

Současný nástroj společnosti Adobe pro aktualizace, pojmenovaný Adobe Update Manager, vyvolá instalační okno, pokud je k dispozici nový patch, nicméně spousta uživatelů jej bez rozmyšlení odklikne a ani neví, zda byla bezpečnostní záplata nainstalována. "Víme, že nejlepším způsobem, jak ochránit uživatele před útoky, jsou časté a kvalitní aktualizace, " tvrdí Arkin.

Aplikace Reader je již několik let nejčastějším cílem hackerů a Arkinův tým byl několikrát nucen opravovat bezpečnostní trhliny v produktech Acrobat a Reader, poté co byly objeveny hackery. Mimochodem mezi updaty, které Adobe vydá příští týden, budou i opravy bugu, který hackeři využívají k on-line útokům již několik týdnů.

Bezpečnostní experti dodávají, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto útokům (samozřejmě kromě updatování aplikace Reader), je zakázání používání JavaScriptu v softwaru společnosti Adobe.

Arkin dodává, že nový nástroj pro updatování softwaru by společnost Adobe mohla využívat i u jiných produktů, nicméně ještě nebylo rozhodnuto. "Uvidíme jak tento software bude fungovat a rozhodneme se, zda je využitelný i v jiných případech," prozradil.Komentáře