Aféra NSA mění přístup firem k citlivým datům

Podle průzkumu mezi velkými podniky se v tomto segmentu mění přístup ke způsobu práce s citlivými údaji.

Aféra NSA mění přístup firem k citlivým datům


S tím, jak se postupně objevují informace o rozsáhlé špionáži americké agentury NSA, které získal její bývalý spolupracovník Edward Snowden, mění se i postoj korporací ke komerčně citlivým údajům. Tato změna může mít podle nově zveřejněné studie velký dopad i na internet. Podle průzkumu mezi 1 000 korporací z celého světa postupně nastane odklon od cloudů k jiným, bezpečnějším způsobům nakládání s firemními daty.

S tím souvisí i tlak některých zemí na peering v jednotlivých oblastech tak, aby data v jejich rámci neputovala přes USA, jak je tomu v mnoha případech v současnosti. Snahy v tomto směru vyvíjejí například Německo s Francií v Evropské unii nebo Brazílie v Latinské Americe.

Daniel Castro z Nadace pro informační technologie a inovace, která průzkum pořádala, konstatoval, že výzkum potvrdil, že americké technologické firmy v následujících letech výrazně pocítí pokles důvěry zbytku světa k americkým technologiím. „Snowdenova odhalení způsobila postoj vedoucích pracovníků IT k pořizování nových technologií,“ uvedl Castro. „Společnosti si nyní nekonkurují jen v ceně a kvalitě, ale i v zeměpisné poloze. To může být posledním hřebíkem do rakve pro vizi o globálním internetu bez hranic,“ dodal.

Podle výzkumu téměř třetina dotázaných přesouvá své privátní data do míst, „kde podle jejich názoru budou v bezpečí“ a 16 % jich odložilo nebo zrušilo své smlouvy s poskytovateli cloudových služeb.

Americké technologické podniky již vyjádřily své znepokojení nad možnými dopady aféry kolem NSA na jejich možnosti podnikání po celém světě, například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a Eric Schnidt, předseda představenstva Googlu, se setkali s prezidentem Barackem Obamou, aby mu vyjádřili své obavy o negativní komerční dopad amerického špionážního programu.

Podle Castra ale americká politika nepostihuje pouze globální korporace. „V tomto případě nejde pouze o velké hráče, ale i o začínající a střední firmy. Tato situace ve svém důsledku podkope i jejich základy,“ upozornil Castro.

 

Úvodní foto: © juanjo tugores - Fotolia.com


Komentáře