Aktualizace antiviru McAfee dala do karantény systémový soubor Windows

Chyba v aktualizaci produktů McAfee Antivirus přesunula do karantény systémový soubor Windows XP. Počítače kvůli tomu v nejhorším případě nešlo spustit a docházelo k nekonečnému restartu, v mírnější variantě se objevily problémy s výkonem. Není přesně známo, kolik uživatelů tento problém postihl.


McAfee problém připustila. Za chybu mohl soubor virových definic (DAT) 5958, který kolidoval se systémovým souborem svchost.exe, jenž slouží ve Windows ke komunikaci mezi procesy služeb a knihovnami DLL. K problémům docházelo pouze u systému Windows XP SP3, Windows Vista a Windows 7 se chyba netýkala.

Společnost McAfee soubor aktualizace opravila a chybný soubor na serverech pro download nahradila po několika hodinách. Pro ty, kdo již nasadili soubor s chybou, byl vydán soubor Extra.dat. Pak je třeba spustit počítač v nouzovém režimu (zde by se nekonečný restart neměl objevit), nasadit soubor Extra.dat a poté z karantény obnovit systémový soubor svchost.exe.

Firma uvedla, že problém se podle ní týká jen malého množství firemních uživatelů (méně než 1/2 %), jimž se omluvila. Není to první (a nejspíš ani poslední) případ tohoto typu. Americký Computerworld vypočítává, že podobná chyba se např. vyskytla před měsíce u BitDeffenderu, v roce 2007 postihla Symantec a v roce 2005 Trend Micro.

 Komentáře