Americké úřady pootevírají dveře zařízením Samsung

Samsung se snaží prosadit v úřadech, které dříve akceptovaly pouze BlackBerry. Je to počátek nové éry pro výrobce mobilů i pro interní oddělení IT.

Americké úřady pootevírají dveře zařízením Samsung


Platforma společnosti BlackBerry (dříve Research in Motion) byla donedávna jediná, která splňovala striktní požadavky na bezpečnost. Tato luxusní pozice se ale začala v posledních letech otřásat. V říjnu minulého roku Pentagon oznámil plány umožnit i jiným výrobcům nabízet své platformy. To byla těžká rána pro BlackBerry, kterou v té době pronásledovaly problémy se zaostávajícím softwarem a zařízeními.

Imigrační úřad USA byl první, který ke změně platformy mobilů skutečně přikročil, když loni svá BlackBerry začal nahrazovat iPhony. Samsung od té doby nechal projít bezpečnostními testy a certifikacemi svá zařízení rodiny Galaxy a podle nepotvrzených zpráv v současné době Samsung jedná o velké zakázce s FBI a americkým námořnictvem.

Podle komentátorů současné dění ukazuje, že Apple i Google dohonily BlackBerry a vyrovnaly se s bezpečnostními standardy, které BlackBerry kdysi pomáhal nastavovat. Současně se oddělení IT jednotlivých agentur konečně „vyrovnávají“ s myšlenkou rovnocenné podpory více mobilních platforem.

Jedním z důvodů, proč se Pentagon vůbec snaží otevřít vůči jiným výrobcům, je přístup k novým a inovativním aplikacím. Mobilní svět již léta zažívá přechod od zařízení orientujících se na maily k ekosystémům postaveným na množství specializovaných aplikací.

Principiálně lze data chránit na úrovni zařízení nebo jednotlivých aplikací. Ochrana na úrovni telefonu je nejpohodlnější pro IT, ale výsledkem bývá značná režie a zatížení prostředků malého zařízení. Požadavky vládních agentur na bezpečnost také značně přesahuji běžnou praxi korporací. Je to pochopitelné, hlavním cílem firem je nabídnout svým uživatelům nástroje pro zvýšení produktivity a bezpečnost bývá kompromisem s ohledem na tento cíl. Vládní agentury a úřady musí na druhé straně trvat na maximálním zabezpečení dat a kompromisy nejsou možné.

Samsung sází na své řešení KNOX, které integruje do bezpečnostně optimalizované instalace Androidu. Obsahuje aplikační kontejner, který umožňuje správcům oddělit osobní aplikace a data od citlivých údajů a korporátních aplikací. Současně souborový systém využívá šifrování AES-256 a jednotlivé aplikace si mohou spouštět vlastního klienta VPN.

Taková řešení představují značný pokrok mobilního světa za poslední desetiletí, ale stále ještě je nelze považovat za dozrálá a ověřená řešení srovnatelná se svými protějšky ve stolních počítačích a serverech.

Úvodní foto: © Samsung


Komentáře