Minulý týden Austin Berglas, ředitel kybernetické divize FBI v New Yorku, poskytl rozhovoru novinám Huffington Post. Podle něj vyšetřování FBI vedlo k řadě zatčení mezi členy Anonymous a k omezení jejich činnosti. „Hnutí sice existuje a můžete vidět nějaké jejich příspěvky na Twitteru, ale jeho členy neuslyšíte chlubit se velkými průniky. K žádným nedochází, protože se nám podařilo pacifikovat největší hráče...“
První reakcí na Twitteru, který je jakýmsi hlavním komunikačním kanálem většiny Anonymous, byl smích a řada vtipů, mnoho z nich srovnávalo podobné tvrzení s prohlášením Geroge W. Bushe v roce 2003 o dokončení mise v Iráku, které bylo poněkud předčasné a po kterém teprve došlo v konfliktu k většině úmrtí vojáků i civilistů.
Pro pozorovatele aktivit FBI a hackery nebyl obsah rozhovoru se zvláštním agentem velkým překvapením. Podle Gabrielly Colemanové, antropoložky specializující se na hackerství a aktivismus „Bitva mezi hackery a FBI se táhne velmi dlouho. A zatímco Anonymous se mohou vyjádřit kdykoliv, FBI musela být velmi opatrná a držet se zpátky. Dalo se čekat, že dříve nebo později se někdo z agentury rozhodne vystoupit ze svého zákopu a bude bojovat za její kredit.“
Je pravda, že FBI dosáhla velkých úspěchů, zadržela řadu členů skupin LuizSec a AntiSec, které především v létě 2011 úspěšně útočily na řadu vládních organizací. Ale i přes vlastní prohlášení, že např. LuizSec tvoří pouze sedm členů, bylo jejich podzemní hnutí podstatně rozsáhlejší.
To se ukázalo vzápětí po tom, co noviny přinesly zprávu o úspěších FBI. Anonymous reagovali uveřejněním řady dokumentů s tisící osobních informací o pracovnících vládních agentur, včetně jejich telefonů. Na napadený web nahráli kompletní seznam zaměstnanců Banky federálních rezerv USA. Ta reagovala tvrzením, že tato data jsou zastaralá a pravděpodobně pocházejí z únorového útoku na systémy banky.
To samozřejmě nic nemění na faktu, že banka byla úspěšně napadena a že – stejně jako v jiných případech – se o úniku dat mohou organizace dozvědět mnohem později, pokud vůbec. Pro FBI je to zase poučením, že na vítězný taneček je vždy času dost. Anonymous i jiné skupiny nejsou jednoduše zasažitelné organizace, jejich aktivity jsou diverzifikované a svou pozornost mohou kdykoli zaměřit jinam.
Co se týká dnešní veřejnosti, tu v tomto okamžiku více než síťová bezpečnost pálí lidská práva a ochrana soukromí před aktivitou jistých vládních agentur. A kdybychom si mohli dovolit být ještě trochu více paranoidní, náhlé vítězné výkřiky FBI mohou být jen projevem pokračující snahy Spojených států odvést pozornost od vlastních pochybných aktivit.
Anonymous reagují na tvrzení FBI o jejich likvidaci
Skupina hackerů Anonymous uvolnila tisíce citlivých údajů jen několik dní po tom, co FBI vydala prohlášení o jejich likvidaci.
autor zap | SecurityWorld |
Související články
Virus narušil e-mailový systém FBI
RSA 2008: Nový impuls pro boj s kyberzločinem
Za 6 hodin do databáze FBI
Příznivce hnutí Anonymous napadli kybernetičtí podvodníci
Sony obviňuje Anonymous z napomáhání útoku na svoje sítě
SecurityWorld
J.P. Morgan uvede vlastní kryptoměnu
Jak si nejlépe chránit svou vnitrofiremní síť
Jak zabezpečit proměnlivé IT prostředí?
Na Valentýna s hackerem na ryby
Firemní bezpečnost nejvíc ohrožují přílohy

Komentáře