Apple: Aktualizace pro Mac OS X může znefunkčnit počítač

Apple vydal spolu s novou verzí operačního systému také masivní bezpečnostní update pro Mac OS X, nicméně podle několika zpráv může instalace záplat způsobit, že počítač nebude možné spustit. Podobné problémy hlásí uživatelé i při aktualizaci na iOS 5.


Bezpečnostní update The Mac OS X Security Update 2011-006 se zaměřuje na více než 70 zranitelných míst v komponentech jádra a také na produkty od třetích stran, jež jsou standardně dodávány s operačním systémem.

Mnoho z těchto zranitelností mělo nejvyšší stupeň závažnosti a mohli mít za následek spuštění libovolného kódu prostřednictvím vzdáleného útoku.

Dvě chyby byly opraveny v jádru Max OS X, jedna v CoreStorage, dvě v CoreMedia, dále pak v CoreProcesses, CoreFoundation, CFNetwork a dokonce v aplikačním firewallu.

Touto aktualizací také společnost Apple zlepšila bezpečnost mnoha softwarových balíčků od třetích stran, jež poskytují důležité funkce. Jde například o Apache HTTPD, BIND, PHP, Tomcat, Mailmain, Python nebo libpng.

Quicktime, centrální aplikace v ekosystému Applu, byl tímto patchem také aktualizován, konkrétně bylo opraveno 11 zranitelností. Nicméně některé z nich mají vliv pouze na OS X Snow Leopard.

Navzdory výhodám nově vydané aktualizace, uživatelé by měli pečlivě zvážit, zda instalovat tento patch. A to kvůli tomu, že podle některých zpráv může tento update způsobit vážné problémy.

"Apple OS X Security Update způsobuje problémy při startu MacBooku," varoval uživatele výzkumník Dragos Ruiu ve čtvrtek na Twitteru. Později potvrdil, že problémy má více uživatelů, zejména pokud jde o systémy s Lion/Snow dual-boot konfigurací. "Máte-li na MacBooku Pro dva a více oddílů s operačními systémy, nastanou problémy," prozradil bezpečnostní expert.

Mezitím Graham Cluley, senior technology konzultant u firmy Sophos, jež poskytuje pro Mac OS antivirus, prozradil, že byly ohlášeny chyby instalace také u nově vydaného mobilního operačního systému iOS 5 pro iPhone, iPad a iPod touch (více viz článek iOS 5 uvolněn, uživatelé hlásí velké problémy s aktualizací). Nemohl sice potvrdit problémy při startu Mac OS X, ale poradil uživatelům, aby odložili aktualizaci, pokud se domnívají, že by mohli být ohroženi.

"Mojí radou je kontaktovat technickou podporu společnosti Apple a zjistit, zda mají nějaké řešení tohoto problému. Pokud se opravdu domníváte, že byste mohli být zasaženi problémem, je rozumné odložit instalaci aktualizace, dokud Apple nepotvrdí opravu tohoto problému," vysvětluje Cluley.

Mac OS X v10.7.2 Lion společnosti Apple obsahuje většinu bezpečnostních záplat z patche Security Update 2011-006 a existují zprávy, že tato verze také způsobuje problémy svým uživatelům. Zprávy jako "Po aktualizaci na Lion 10.7.2 systém nyní zamrzne na startu" nebo "Mac mě donutil k restartu po aktualizaci na 10.7.2" se začaly objevovat na fórech podpory firmy Apple.

Jeden z uživatelů míní, že vynulování PRAM po aktualizaci by mohlo vyřešit problém, společnost Apple ovšem zatím nereagovala na žádost o komentář.Komentáře