Apple bojuje proti malwaru Flashback

Společnost Apple dostála slibu a dodala nástroj, který má pomoci uživatelům zbavit se nežádoucího malwaru Flashback. Ten v uplynulých dnech zamořil stovky tisíc počítačů značky Mac.

Apple bojuje proti malwaru Flashback


Podle oficiální zprávy, kterou v uplynulých dnech zveřejnila společnost Apple, poskytuje nejnovější aktualizace prostředí Java pro Mac OS X spolehlivý nástroj k vyčištění nežádoucího počítačového softwaru.

Představitelé Applu se spolu s oznámením, že začnou proti Flashbacku masivně bojovat, nechali na začátku týdne slyšet, že malware zneužil platformy Java, aby se dostal do stovek tisíc počítačů značky Mac. Firma tak přislíbila, že vytvoří nástroj, který detekuje a očistí přístroje zasažené malwarem.

Společnost Apple tedy opravdu splnila svůj slib a zrychlila schopnost na podobné problémy reagovat. Ještě před rokem totiž trvalo týden, než experti vytvořili obranný mechanimus k eliminaci falešného programu (tehdy šlo o falešný MacDefender). V případě obrany proti Flashbacku příslib a konkrétní řešení dělily dva dny.

Nejnovější update (tedy Mac OS X Java update) znemožňuje aplikacím Java provádět operace automaticky. Příčina Flashbacku a jeho rozmachu byla ukryta uvnitř nežádoucích aplikací pro Javu, které byly dostupné na inkriminovaných webech.

Dále se ukázalo, že hlavním důvodem, proč se malwaru podařilo zasáhnout takové množství počítačů, bylo právě automatické spouštění aplikací Java při prohlížení webové stránky. Apple proto učinil další opatření – doporučil uživatelům nastavit si maximální úroveň zabezpečení.

Zajímavé dále je, že ačkoli lze takové nově vytvořené výchozí nastavení individuálně přizpůsobit, lidé dostanou od Applu zprávu, že v tomto případě změna znamená risk. „Prohlubujeme bezpečnostní opatření, aplikace Java se automaticky deaktivují, pokud nejsou používány 35 dnů,“ píše se v oficiální zprávě společnosti Apple.

Související novinku představuje reakce firmy Kaspersky Lab. Ta pracuje na vývoji antivirových programů a poskytla volně ke stažení vlastní nástroj na eliminaci malwaru Flashback. Reagovala tak na stížnosti lidí, že malware maže parametry osobního nastavení. Za zmínku stojí i to, že vývojáři z Kaspersky Lab s řešením o tři dny předehnali Apple.

Ve stejném týdnu společnost Symantec vydala volně ke stažení detekční nástroj, a to tak, že vložila odkaz na stránku, na které se dá antivirový program pro počítače značky Mac (Norton Antivirus 12, verze pro Mac) získat.

Známé jsou již také specifikace pro upgrade počítačů Mac proti Flashbacku. Aktualizace prostředí Java má velikost 80 MB. U operačního systému Mac OS X se bude upgrade instalovat automaticky. V případě operačního systému Leopard (OS X 10.5) nebo nižších verzí, musí uživatel odinstalovat starou verzi Javy ručně, protože Apple starší verze systémů nepodporuje. Virus Flashback podle dostupných informací postihl každého šestého Maca.

Úvodní foto: © maninblack - Fotolia.com


Komentáře