Apple brojí proti nekalé těžbě kryptoměn

Apple určil vývojářům aplikací nová pravidla, která mají zamezit pokoutnou těžbu kryptoměn na jeho zařízeních.

Apple brojí proti nekalé těžbě kryptoměn


Těžit kryptoměny na iPadu či iPhonu by vzhledem k potřebnému výkonu CPU bylo přinejmenším nesnadné. Využít však část výkonu z tisíců takových zařízení už smysl dává. A některé typy malwaru to také dělají.

Apple se teď těmto nekalým praktikám snaží zamezit. Mění podmínky pro využívání aplikací tak, že jakákoliv aplikace, včetně reklam třetích stran, které jsou v rámci aplikací zobrazovány, nemusí rozběhnout procesy na pozadí nevztahující se přímo k dané aplikaci, jako je třeba právě těžba kryptoměn.

„Stejně jako těžební utility určené pro počítače, v podobě aplikací či plug-inů pro prohlížeče, z nichž většina představuje malware, také ty pro mobily jen zaneřáďují vaše CPU a pokud jste závislí na baterii, což je v případě mobilů pravděpodobné, vysávají také ji,“ uvádí Martha Bennettová, analytička společnosti Forrester Research, podle které je krok Applu logický.

„Navíc, firma nechce být spojována se všemi těmi pokoutnými aktivitami, které s kryptoměnami souvisejí.“

Nemusí přitom zůstat jen u Applu, dveře otevřené pro podobný krok si nechává též Google, který by jej mohl zavést na systémech Android. Společnost svá uživatelská pravidla aktualizuje každý měsíc.

Problém s malwarem, který zatěžuje CPU za účelem těžby kryptoměn, je sice relativně nový, šíří s však rychle. Například služba Coinhive, která patří v tomto směru k nejagresivnějším, využívá částí JavaScriptu integrovaného do webových stránek a reklam, skrz který „krade“ část výpočetního výkonu jakéhokoliv zařízení, na němž uživatel stránku navštíví. Pro takovou pokoutnou těžbu se vžilo označení „cryptojacking“ a není překvapivé, že se samotným rozmachem kryptoměn na něj lze narazit čím dál tím častěji.

Dle dat společnosti Trend Micro, zaměřené na vývoj antivirového softwaru, byl letos v Severní Americe nejrozšířenější malware zaměřený na zcizení osobních informací, malware související s těžbou kryptoměn byl hned druhý v pořadí. Podle vyjádření zástupce společnosti jde o méně nápadnou a pasivnější alternativu k ransomwaru, jehož popularita mezi počítačovými piráty ustupuje.

„Jediný napadený počítač sice kyberzločincům nepřinese velký užitek, nicméně nenápadnost a delší doba infikování počítače pro útočníka představuje méně práce.“

Z uvedených důvodů odborníci preventivní kroky Applu vesměs vítají.

Dává mi smysl, že se Apple snaží být proaktivní a zajistit, aby se z aktuálního trendu nestal skutečně velký problém. Uvidíme, jestli se ke stejnému kroku odhodlají i další firmy,“ říká Jack Gold ze společnosti J. Gold Associates.

Úvodní foto: Fotolia © dalebor


Komentáře