Apple s Googlem budou šifrovat všechna data uživatelů

Další verze mobilního operačního systému od Googlu – Android L – bude šifrovat uživatelská data již ve výchozím nastavení.

Apple s Googlem budou šifrovat všechna data uživatelů


Stejně v nové verzi svého operačního systému postupuje i Apple. Data v iOS 8 jsou prý automaticky šifrována takovým způsobem, že se k nim nedostane ani sama společnost.

Uživatelé si tak mohou být opět o něco jistější při používání mobilních zařízení. Pro kyberzločince i vládní organizace zase bude získání cizích dat o něco pracnější. Jak Google, tak i Apple přitom šifrování osobních dat umožňují již nějakou dobu, ovšem mnozí uživatelé si buď této možnosti nejsou vědomi, nebo mají tuto funkci vypnutou.

Automatické šifrování v iOS 8 oznámil počátkem tohoto týdne samotný Tim Cook. Nezapomněl si přitom rýpnout právě do Googlu, když napsal, že Apple by nikdy nezneužil uživatelská data k tomu, aby jim mohl něco prodat. „Nijak neprofitujeme z dat, která ukládáte ve svých iPhonech nebo v iCloudu. Stejně tak ani nečteme vaše emaily,“ napsal Cook.

Apple má sice vlastní reklamní technologii iAd, ovšem podle Cooka mohou uživatelé tuto funkci vypnout.

Google přišel se svým oznámením krátce po Applu. Kromě nové funkcionality mluvčí společnosti upozornil také na to, že uživatelé mají šifrování k dispozici již tři roky.

Žádná ze společností na druhou stranu nepřichází s ničím převratným. Výchozí šifrování dlouhou dobu nabízí dnes již poněkud skomírající BlackBerry.

 


Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře