Apple uchovával smazaná data z iCloudu

Společnost Elcomsoft si všimla, že Apple ukládá historii vyhledávání, kterou už uživatelé smazali. Jak závažný může být pro uživatele tento problém?

Apple uchovával smazaná data z iCloudu


Zdá se, že iCloud od Applu uchovává i více než rok starou internetovou historii vyhledávání, kterou už uživatelé dávno smazali. Na možnou kauzu upozornila ruská společnost Elcomsoft, která z iCloudových účtů dokázala vytáhnout údajně smazanou historii vyhledávání skrz prohlížeč Safari, včetně dat a časů, kdy uživatelé konkrétní stránky navštívili a kdy následně záznamy smazali.

„Byli jsme schopni dostat se k záznamům, které byly víc jak rok staré,“ uvádí Vladimir Katalov, šéf Elcomsoftu.

Uživatelé iCloudu si mohou uchovávání historie nastavit tak, aby ji měli přístupnou ze všech svých zařízení. Rusové však zjistili, že i když ji uživatel vymaže, iCloud ji zcela neodstraní, ale místo toho ji dál uchovává ve formátu, který už ale uživatel nevidí.

Uchovávání kopie takových záznamů může být podle Katalova „neocenitelné pro výzvědné a vyšetřovací služby“, nicméně dodává, že není zcela jasné, zda Apple o tom, že iCloud smazaná data uchovává, vůbec věděl.

Jakmile totiž Elcomsoft na záležitost upozornil, Apple začal z iCloudu dotčené záznamy odstraňovat, aniž by se však k objevu jakkoliv vyjádřil. „Ale možná je jen přesouvají na jiné servery, aby se k nim už zvenku nešlo dostat,“ dodává Katalov, podle něhož už se jeho lidé dostali pouze k záznamům starým dva týdny.

Není to přitom poprvé, co Elcomsoft upozornil na možný prohřešek Applu. V minulosti zjistil, že iCloud ukládá rovněž uživatelskou historii hovorů bez toho, aby uživateli nabídl možnost tuto synchronizaci vypnout.

Na to Apple tehdy reagoval tím, že jde o funkci pro zajištění většího pohodlí, umožňující uživatelům zpětná volání z kteréhokoliv ze svých zařízení. Vedle toho, synchronizaci ukládání historie prohlížení, mohou uživatelé obávající se o své soukromí, alespoň vypnout.

Úvodní foto: Michael Kan, IDG NS


Komentáře