Arbor: Nedostatek IP adres povede k nelegálním burzám

Adopce protokolu IPv6 zatím není tak rychlá, jak by si současná situace na internetovém trhu vyžadovala a podle některých expertů už dokonce není daleko doba, kdy společnosti z důvodu nedostatku IP adres začnou na neoficiálních burzách obchodovat s těmi aktuálně nevyužitými.Adopce protokolu IPv6 zatím není tak rychlá, jak by si současná situace na internetovém trhu vyžadovala a podle některých expertů už dokonce není daleko doba, kdy společnosti z důvodu nedostatku IP adres začnou na neoficiálních burzách obchodovat s těmi aktuálně nevyužitými.
Uvádí to nejnovější studie, kterou uveřejnila firmy Arbor Networks, kdy byly zkoumány přenosy IP dat přes sto největších ISP v USA a v Evropě. Přitom hlavním důvodem neochoty přejít na IPv6 je potřeba masivních investic (jen v USA je cena upgradu pro ISP odhadována na 25 miliard dolarů).
„V loňském roce představoval provoz IPv6 v tom nejpříhodnějším okamžiku pouze setinu procenta celkového objemu internetové komunikace. To je stejný poměr jako objem povolené kontamice v pitné vodě,“ říká Craig Labovitz z firmy Arbor. „Během druhé poloviny loňského roku stouplo využití IPv6 pětinásobně a průměrných 100Mb/s. Není to moc, ale aspoň něco...“
Někteří specialisté se domnívají, že adresy protokolu IPv4 dojdou již během několika nejbližších let. Například Matthew Ford z British Telecomu provozuje webové stránky (penrose.uk6x.com), kde je možné průběžně vidět odhad, kdy adresy IPv4 už nebude možné získat – píše se tam o termínu dvou a půl roku.
Situace však není podle jiných expertů tak kritická, protože řada firem nasazuje techniku NAT (interní překlad adres) a také spousta vyhrazených IP adres není zatím firmami vůbec využita. Největší nedostatky je přitom vidět v USA; v Evropě a v Asii je podpora IPv6 mnohem zřetelnější.


Komentáře