ATIV Q a spol. způsobí vrásky oddělení IT

Chystaný tablet ATIV Q od Samsungu zavádí nový přístup výrobců hardwaru. Univerzální konvertibilní notebook dokáže pracovat se dvěma operačními systémy. Podle aktuální situace nebo přání uživatele nabízí Windows nebo Android. Těžko soudit, nakolik bude tento dualismus vyhovovat uživatelům, správci IT však z něj asi příliš velkou radost mít nebudou.

ATIV Q a spol. způsobí vrásky oddělení IT


ATIV Q s úhlopříčkou 13,3 palce může fungovat jako trochu větší tablet. Po překlopení displeje se ovšem transformuje do notebooku se standardní klávesnicí. Zatímco v režimu tabletu používá Android, po překlopení na notebook přechází k Windows 8. Nedaleká budoucnost ukáže, jestli o něj projeví zájem dostatečně velký počet zákazníků, mezitím by se ovšem už správci IT a bezpečnostní odborníci měli připravit na to, že v jednom přístroji budou muset řešit všechny otázky integrace a zabezpečení dvakrát. Protože je možné očekávat, že podobných přístrojů bude postupně přibývat. Pokud se tedy konvertibilní zařízení nespokojí jen s jedním operačním systémem, ať už to bude Android, Windows, Chrome OS nebo nějaký úplně jiný.

Zařízení s podporou dvou operačních systémů, například Lenovo IdeaPad U1, prozatím příliš velký zájem zákazníků nezpůsobila, protože přechod mezi systémy nezvládají příliš plavně, soudí analytik Rob Enderle z agentury Enderle Group. Lenovo svůj model představilo již v roce 2010 a používanými systémy byly Windows 7 a Android. Společnost však již prodej pro nezájem zákazníků ukončila.

ATIV Q oproti tomu mezi systémy přepíná okamžitě, což by mohlo být ve srovnání s U1 významnou výhodou. Ale Enderle i další analytici si myslí, že oddělení IT se budou obávat o zabezpečení Androidu, a to i přes podporu odděleného prostoru pro soukromé a firemní potřeby v podobě zabezpečení Knox, které Samsung představil v únoru tohoto roku. „Podniky nemají Android příliš v lásce, protože v něm existuje velké riziko nakažení malwarem,“ prohlásil Enderle. To by se ale mohlo změnit, „pokud by bylo možné spuštění Androidu ve firemní síti zabránit.“

Patrick Moorhead, analytik z agentury Moor Insights & Strategy, je jiného názoru. „Podniky by mohly sv zkušenosti se zavedením podpory smartphonů přenést i do segmentu tabletů,“ míní Moorhead. Dodal ovšem, že stále není jasné, nakolik bude duální prostředí Knox funkční a úspěšné.

Příliš růžově nevidí situaci ani G.P. Gownder z agentury Forrester Research, podle kterého podpora dvou systémů v jednom zařízení „bude poměrně náročná.“

Analytici se nicméně shodli na tom, že ATIV Q by si mohl najít dostatečný počet zájemců o koupi, protože nabízí vynikající rozlišení 3200 x 1800 pixelů, tedy nejvíce mezi zařízeními s displejem o úhlopříčce 13,3".

Úvodní foto: © Samsung


Komentáře