Autorská práva: Obviněni majitelé nezabezpečených Wi-Fi

Federální žaloba podaná v USA u soudu v Massachusetts může odpovědět na otázku, zda jsou lidé zodpovědní za veškerý přenos uskutečněný přes jejich volně přístupné bezdrátové sítě.

Autorská práva: Obviněni majitelé nezabezpečených Wi-Fi


Žalobu podal právní zástupce společnosti Liberty Media Holdings LLC, která se zabývá produkcí obsahu pro dospělé. Firma viní 50 obyvatel státu Massachusetts z použití P2P systému BitTorrent k ilegálnímu stahování a sdílení pornofilmů. Jako důkaz soudu předložila seznam jejich IP adres a tvrdí, že každý z nich je za neoprávněné nakládání s danými filmy přímo zodpovědný či jej alespoň umožnil svou nedbalostí. „I když obžalovaní filmy přímo nestahovali, jsou to právě oni, kdo měli kontrolu nad internetovým připojením použitým k porušení autorského práva,“ píše se v žalobě.

Obžalovaným se podle společnosti zkrátka nepodařilo dostatečně zabezpečit své bezdrátové internetové připojení. Jejich nedbalost pak způsobila, že Wi-Fi někdo zneužil k neoprávněnému stáhnutí filmů, čímž firmě způsobil finanční škodu.

Podle Marvina Cableho, právního zástupce dvou z obžalovaných, je tato teorie o nedbalosti novinkou, a to nejen v Massachusetts, ale v celých USA. Domnívá se, že pro Liberty Media bude obtížné tuto teorii obhájit před soudem. Neexistuje pro ni totiž žádný precedent. Pokud by ale společnost nakonec zvítězila, může to mít těžko představitelné důsledky pro poskytovatele volného připojení k internetu v místech, jako jsou školy, restaurace, letiště nebo knihovny.

Že jde o novou věc uznává i Marc Randazza, hlavní právník Liberty Media. Jde podle něj o novou právní teorii, kterou budou muset soudy teprve zvážit. Randazza se odvolává na případ z roku 1932, kdy byli majitelé dvou remorkérů shledáni odpovědnými za ztrátu nákladu při potopení obou plavidel v rozbouřeném moři. Žalobce tehdy argumentoval tím, že hlavní příčinnou byla jejich nedbalost, protože ani jedno z plavidel nebylo vybavené rádiem, které by je na bouři upozornilo. Mít rádio na palubě sice tehdy nebylo zákonem vyžadováno, přesto žalobce u soudu uspěl. Stejně by se mělo podle Randazza postupovat i v případě nezabezpečených Wi-Fi.

Úvodní foto: © Aeolos - Fotolia.com


Komentáře