AVG odhaluje pozadí botnetu Mumba


Společnost AVG vydala zprávu vypracovanou výzkumným týmem AVG Web Security Research, který identifikoval globální síť 55 000 počítačů napadených botnetem Mumba.

Podle zjištění týmu se pomocí botnetu Mumba podařilo internetovým útočníkům odcizit více než 60 GB osobních dat uživatelů. Jednalo se o osobní údaje ze sociálních sítí, čísla bankovních účtů, kreditních karet a obsah elektronické komunikace. Nejvyšší podíl napadených počítačů měly Spojené státy s 33 %. V tomto žebříčku je následovalo Německo (17 %), Španělsko (7 %), Velká Británie (6 %) a Mexiko s Kanadou (obě s 5 %).

Botnet Mumba byl podle AVG vytvořen jednou z nejsofistikovanějších skupin internetových útočníků, známou jako Avalanche Group. Jejím členům se podařilo zdokonalit svůj systém hromadné produkce phisingových stránek a malwaru určeného k nelegálnímu získávání osobních dat. Mumba využívá poslední verzi programu Zeus, jednoho z nejrozšířenějších malwarů současnosti.

„Díky velmi sofistikované struktuře botnetu Mumba je nyní mnohem složitější vypátrat servery, na kterých jsou ukradená data uložena,“ řekl Yuval Ben-Itzhak, Senior Viceprezident AVG.Komentáře