Balíky nabité bezpečností odrazí jakékoliv hrozby (3.)

Balíky pro zabezpečení klientských počítačů, které poskytují komplexní ochranu proti takřka všem typům hrozeb, na něž narazíte v prostředí internetu, jsou hitem posledních let a tohoto trendu se chytili téměř všichni výrobci bezpečnostního softwaru. Spolu s posledním čtvrtletím roku 2007 se objevila celá řada novinek, na které jsme se zaměřili v dnešním pokračování našeho testu.Balíky pro zabezpečení klientských počítačů, které poskytují komplexní ochranu proti takřka všem typům hrozeb, na něž narazíte v prostředí internetu, jsou hitem posledních let a tohoto trendu se chytili téměř všichni výrobci bezpečnostního softwaru. Spolu s posledním čtvrtletím roku 2007 se objevila celá řada novinek, na které jsme se zaměřili v dnešním pokračování našeho testu.

McAfee Total Protection 2008
Total Protection představuje nejkomplexnější bezpečnostní balík MacAfee, v němž se výrobce snaží pokrýt veškerá rizika, s nimiž se uživatel může kdy setkat. Za zmínku stojí, že pokud byste hledali pouze sadu základních prostředků, najdete v nabídce výrobce také sadu s povědomým názvem Internet Security, která je velmi dobrou alternativou k „totální ochraně“, kterou McAfee představilo poprvé před rokem a nyní jsme měli možnost se podívat na její druhou generaci.

Ta by vás měla být schopna spolehlivě odstínit od rizik, která přinášejí viry, spyware, hackeři, podvodné weby, krádeže identit nebo ztráta dat. Disponuje velmi podobným přehledným a intuitivním rozhraním a je založena na realtimových monitorech SystemGuards, kteří sledují jakékoliv změny v systému.

Hlavní výhodou Total Protection je šíře dostupných funkcí a nástrojů, mezi nimiž nechybí ani funkce pro správu v síti, umožňující kontrolu stavu aplikací Total Protection nainstalovaných na dalších PC a nově sdílení souborů s důvěryhodnými počítači (základní licence je určena pro tři PC). Funkce pro zálohování je známá už z předešlé verze a opět poskytuje základní nástroje pro ochranu před ztrátou dat (zálohuje položky na ploše nebo ve složce Dokumenty na DVD či externí disk; vyžaduje instalaci .Net Frameworku 1.1).

Ve verzi 2008 jsme zaznamenali několik vítaných vylepšení, mezi jinými třeba vyšší rychlost (zejména při startu) a nižší počet zbytečných varovných hlášení (můžete si nastavit, jaká chcete dostávat). Kromě toho pokud při přehrávání videa či hraní her přepnete do režimu celé obrazovky, systém přejde do režimu základní ochrany, kdy je minimalizováno jakékoliv narušování práce uživatele i veškeré na zdroje náročné akce.

Novinkou je také SiteAdvisor Plus, který nejenže dokáže upozornit na podezřelé webové stránky, ale dokáže přístup k těm, které takto označí, blokovat heslem, a vyhodnocovat odkazy v e-mailech či zprávách instant messagingu. Bez zajímavosti není ani vylepšení uživatelské podpory, kdy se aplikace pokusí problém řešit automaticky a poté vás eventuálně přepne na chat podpory.

AVG Internet Security 7.5
Bezpečnostní sada české firmy AVG Technologies s názvem Internet Security představuje kombinaci čtyř základních kamenů: firewallu, antiviru, antispywaru a antispamu. Testovaný balík nese označení 7.5, z čehož plyne, že jsme se žádného podstatného navýšení verze nedočkali. V současnosti je ovšem již na trhu verze 8.0, ale v době provádění testu nebyla ještě k dispozici. Zajímavou novinkou AVG Technologies je tak především to, že začal svůj balík nabízet také ve verzi Home Edition, což v principu znamená, že získáte možnost nainstalovat tento software na tři počítače za výhodnější cenu.

Podobně jako mnozí další je AVG Technologies nejsilnější na poli antivirové ochrany. K dispozici jsou všechny běžné možnosti skenování včetně obousměrné kontroly POP3 e-mailu (kdy dokáže podezřelé přílohy ze zpráv vkládat do virového trezoru). Antispyware se pak stará o DLL-trojany, keyloggery a další „odpad“.

Firewall představuje solidní doplněk, ovšem spíše základního typu. Umožňuje ale přiřazovat různé profily po připojení se do různých sítí. Také antispam poskytuje pouze základní funkcionalitu – označuje nevyžádanou poštu v předmětu zprávy, nepřesouvá ji však do vyhrazené složky; nelze také importovat kontakty z adresáře do whitelistu. Co se týká uživatelského rozhraní, oceňujeme jeho dobrou přehlednost a možnost snadné orientace, je však trošku těžkopádnější při detailní konfiguraci.


Komentáře