Bezplatný antivirus Security Essentials od Microsoftu překonává všechna očekávání

Společnost Microsoft informovala, že jen za první týden po uvolnění jejího antivirového řešení Security Essentials si tento software zdarma stáhlo 1,5 milionu lidí. Za druhý týden to pak bylo dalších 1,1 milionu.


Řešení Security Essentials, vyvíjené pod kódovým označením Morro, je základním zabezpečením proti malwaru, které je určeno pro uživatele operačních systému Windows a má tak konkurovat levnějším komerčním antivirovým sadám. Finální verze Security Essentials byla uvolněna 29. září a od počátku ji provází velký zájem uživatelů, i přes to, že řada velkých hráčů na trhu s bezpečnostními řešeními předpovídala jen omezenou úspěšnost tohoto nástroje, který je dostupný zdarma a poskytuje jen základní ochranu. Jak je ale vidět, mnohým uživatelům to ale dostačuje.

Podle Microsoftu je zájem dán i poměrně vysokou úspěšností Security Essentials při ochraně před škodlivým softwarem, na kterou poukázaly první recenze a o tento bezplatný antivirový software mají podle zástupců Microsoftu zájem hlavně uživatelé operačního systému Windows 7, který je již dostupný pro firmy či pro registrované uživatele sítí TechNet a MSDN. Konkrétně 44 % současných uživatelů Security Essentials provozuje tento antivir na Windows 7, dalších 33 % uživatelů má Windows XP a 23 % jich použiví Vistu.

Microsoft dále napočítal jen za první týden detekci 4 milionů škodlivých kódů na více než 500 000 počítačích, na něž bylo Security Essentials nainstalováno. Nejvíce „zavirované“ byly počítače s Windows XP, které tvořili objem 52 % z toho množství. PC s Vistou bylo 32 % a s Windows 7 pak 16 %. Zástupci Microsoftu z těchto čísel vyvozují závěry, že novější operační systémy jsou bezpečnější, nicméně skutečnost může být jednoduše i taková, že počítače s Windows 7, které jsou dostupné jen krátkou dobu se ještě nestihly dostatečně „zavirovat“, zatímco mnohé s Windows XP již např. nebyly přeinstalovány několik let.

Nejvíce detekcí škodlivých kódů řešení Security Essentials zaznamenalo v USA (hlavně šlo o trojany), v Číně (nechtěný software, exploity) a v Brazílii (červy, zejména Conficker). Bezplatné antivirové řešení Microsoftu je dostupné nyní v 19 zemích. Ke stažení je z adresy http://www.microsoft.com/security_essentials.Komentáře