Bitcoinového boomu využívají počítačoví piráti

Rostoucí hodnotu Bitcoinů provází také nárůst malwaru zaměřeného právě na kryptoměnu.

Bitcoinového boomu využívají počítačoví piráti


Společnost Malwarebytes vykázala, že během jediného měsíce zastavila téměř 250 milionů pokusů o propašování těžebního malwaru do počítačů bez vědomí jejich uživatelů. Podle jiné firmy – Symantecu – je nárůst malwaru souvisejícího s těžbou kryptoměny za nedávné období desetinásobný.

Hackeři přitom k jeho šíření používají jak specializovaný software, tak nabourané webové stránky, ale i emaily. Jejich zvýšenou aktivitu podnítila právě rostoucí cena Bitcoinu, jehož hodnota se oproti začátku letošního roku zdesetinásobila a před pár dny překonala hranici 10 000 dolarů (214 500 Kč).

„Okolo kryptoměny se vytvořil obrovský hype a spousta lidí se na ní teď snaží vydělat,“ komentuje Candid Wuest ze Symantecu. Bitcoin přitom není primárním cílem kyberzlodějů – ti se, vzhledem k náročnosti jeho těžby, soustředí převážně na ostatní kryptoměny, jako je například Monero, jež si nežádá takový výkon, a k jehož těžbě lze zneužít třeba i chytrého mobilního telefonu. A jejich hodnota také stoupá.

Dle zprávy společnosti Malwarebytes její bezpečnostní software v těchto dnech zablokuje denně v průměru osm milionů pokusů o propašování těžebního malwaru do PC, a to většinou z webových stránek, které hackeři napadli. Škodlivý kód však mohou obsahovat i rozšíření či doplňky webových prohlížečů.

Jakmile se tento kód dostane do počítače, zapojí ho do těžebního procesu tak, že ždíme procesor téměř na 100 %. Na chytrých telefonech se to může projevit nejen snížením výkonu, ale také rychlým vybíjením baterie.

Donedávna těžební malware fungoval jen s využitím zapnutého prohlížeče oběti, nové typy však dokážou těžit i bez toho, aby byl prohlížeč zapnutý.

„Trik je v tom, že i když se prohlížeč jeví jako zavřený, další skrytý zůstává nadále otevřený,“ popisuje Jerome Segura z Malwarebytes, jak malware funguje. Uživatel si miniaturního okna skrytého pod panelem nástrojů prakticky nemá možnost všimnout.

 

Úvodní foto: Fotolia © ulchik74


Komentáře